Srbija zaboravila svog heroja
"Srbija i Australija trebalo bi da Draganu Vasiljkoviću pruže istu priliku, kao i u slučaju Tihomira Purde - da hrvatskim istražnim organima ponude saslušanje Kapetana Dragana u Australiji." Ovo smatra njegova supruga Nada Lukić koja se, u pokušaju da pokrene srpske vlasti, obratila predsedniku Republike Borisu Tadiću, kao i tamošnjim ministarstvima pravosuđa i inostranih poslova.
Gospođa Lukić piše da se njen muž "bez ikakve optužnice, čak ni dokaza, a kamoli presude, nalazi već skoro šest godina u australijskom zatvoru. Uhapšen je u januaru 2006. godine, na osnovu zahteva hrvatske vlade koja ga jedino traži zbog istrage o navodnom ratnom zločinu."
"Taj šturi zahtev od 20-ak redaka nikada nije proširen niti obrazložen", navodi ona i nastavlja: "Međutim, bez obzira na tu činjenicu, on je i dan-danas u betonskoj ćeliji-samici i doslovce u okovima, sa pravom na ograničenu posetu i jedan telefonski razgovor od pet minuta dnevno. Iako je Dragan državljanin Srbije, organi vlasti u srpskoj prestonici do sada, barem zvanično, nisu pokazali nikakvo interesovanje za njegovu sudbinu."
Gospođa Lukić dalje piše: "Nije potrebno da vam napominjem u kolikoj se meri on oseća napuštenim od Srbije za koju je išao da se bori sa najplemenitijim namerama. Obraćam vam se, stoga, u očajničkom pokušaju da napokon skrenem pažnju vlasti u Srbiji na njegov slučaj. Molim vas da intervenišete, ne kao za čoveka kojeg su nekada u Srbiji smatrali herojem, već kao za običnog anonimnog građanina, koji tako nešto logično može i treba da očekuje od predsednika svoje države."
"Pred nama je ovih dana (bio) slučaj Tihomira Purde koga traži Srbija. Bez obzira na to šta u tom slučaju bude odlučeno, moje pitanje za vas, gospodine predsedniče, a u ovo beznadežno vreme za nas, jeste: Možete li pokrenuti inicijativu da se moj suprug Dragan Vasiljković tretira na sličan način, da zahtevate-predložite da hrvatski istražni organi dođu ovde i ispitaju ga u prisustvu predstavnika srpske vlade?"
"Ubeđena sam da bi takva inicijativa iz Beograda bila dočekana s razumevanjem australijskih vlasti, jer bi i njima pomogla da se razreši jedan dugi, mukotrpni, skupi i pre svega nepravedni proces u kojem je moj suprug jedina žrtva. On, međutim, neće biti i poslednja žrtva. Jer, sličnu sudbinu može uskoro da doživi veći broj Srba na ovom prostoru. On je samo prvi od njih."
"Treba li da kažem, gospodine Tadiću, da nam je malo nade preostalo, i da je Srbija osnov te nade za nas danas?", stoji u pismu Nade Lukić koje je prošle nedelje isporučeno na tri adrese.