Dodik: Incko nema pravo da se meša
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je pismo ambasadorima država članica Evropske unije i Saveta za implementaciju mira (PIK) u BiH u kojem navodi da visoki međunarodni predstavnik u BiH Valentin Incko nema ovlašćenja da osporava zakone koje donosi Narodna skupština RS.
Podsećajući da se Incko prilikom donošenja takve odluke pozvao na ovlašćenja koja ima po osnovu Aneksa 10. Dejtonskog sporazuma, Dodik ističe da je RS jedna od potpisnica tog sporazuma, pa i ovog aneksa, kao i da "nije dozvoljeno da bilo ko dobijeni mandat za delovanje koristi protiv onoga od koga je taj mandat dobio".
On je podsetio da je entitetski parlament u 2009. doneo zaključak prema kojem Kancelarija visokog predstavnika (OHR) treba da bude transformisana u Kancelariju specijalnog predstavnika EU, bez nadležnosti za nametanje rešenja u BiH.
Parlament RS je tada, navodi Dodik, zatražio od visokog predstavnika da se odmah odrekne "bonskih ovlašćenja", koje koristi za nametanje zakona i smenu izabranih zvaničnika, ali je visoki predstavnik, umesto toga, doneo odluku kojom ukida te zaključke. Visoki predstavnik je to obrazložio time da oni "ugrožavaju isključive nadležnosti BiH izričito navedene u Ustavu BiH".
Dodik, takođe, ističe da je potpisivanjem svih aneksa Dejtonskog sporazuma "Republika Srpska učestvovala u ukidanju nelegitimne i nelegalne Republike Bosne i Hercegovine, potvrđujući svoj međunarodni status, od tada kao državotvorni entitet BiH".
Predsednik RS dodaje da su Dejtonski i Pariski mirovni sporazum odredili BiH kao sporazumnu državu dva entiteta, dajući jedino entitetima pravo da budu strane u budućim promenama tih međunarodnih ugovora.
Dodik, takođe, tvrdi da entitetima pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti, osim onih koje Ustavom BiH nisu izričito date institucijama BiH, naglašavajući da nijednim članom Ustava BiH nije Bosni i Hercegovini dato pravo na bilo kakvu imovinu. Prema njegovim rečima, u nadležnosti BiH nisu ni svojinsko-pravni odnosi.
"Suprotno tome, protivnici Dejtonske BiH insistiraju da sva imovina, koja je ranije pripadala SR BiH, a koja je bila u sastavu SFRJ, sada pripada BiH i da se mora uknjižiti isključivo na njeno vlasništvo", navodi se u pismu.