Nova nebuloza raspopa Dedeića
Nekanonska Crnogorska pravoslavna crkva, na čijem je čelu raščinjeni i od Carigradske patrijaršije ekskomunicirani sveštenik Miraš Dedeić, traži od gradonačelnika Cetinja Aleksandra Bogdanovića da se pristalicama samozvane CPC omogući da "na isti način kao i Mitropolija crnogorsko-primorska" koriste manastir na Cetinju.
Tim povodom u razgovoru za "Vesti" pravni savetnik kanonske Mitropolije crnogorsko-primorske, sveštenik Velibor Džomić, ocenjuje da je ovo "nova u nizu dosadašnjih nebuloza koju su raspop Dedeić i njegovi sledbenici saopštili javnosti sa tendencijom da samo produbljuju podele i da se unese nemir među građane Crne Gore".
Osim toga što traže da se usele u manastir na Cetinju, oni već osnivaju i parohije po dijaspori, poput Lovćenca. Kako to komentarišete?
- To ne može da se nazove parohijom niti taj Vojislav Miljanić koga su izbajali i na neovlašćen način mu obukli mantiju može da se nazove sveštenikom. Tako da se ne može govoriti o postojanju nekakve parohije. Važno je da se zna da 99 odsto meštana Lovćenca pripada kanonskoj Pravoslavnoj crkvi, da oni u Lovćencu podižu hram Svetog Petra Cetinjskog u koji se ugradilo čitavo selo. Oni svoje verske potrebe zadovoljavaju u kanonskoj pravoslavnoj crkvi u Lovćencu, u svojoj parohiji u eparhiji bačkoj.
Kratkog daha
|
A kako će potomci Crnogorca u svetu koji su izvan otadžbinskih deoba, da razluče kanonsku od takozvane crkve, pogotovo ako su tamo rođeni i pripadaju trećoj, četvrtoj ili petoj generaciji doseljenika?
- Danas svako ima pravo da se izjašnjava kako hoće i to pravo je neporecivo. Međutim, ne može se na osnovu te i takve slobode podrivati ustrojstvo Crkve Hristove koje postoji vekovima. Dakle, oduvek je bilo ljudima u zadatku i dužnosti da razdvoje veru od nevere, da razdvoje pravu od lažne crkve. To više funkcioniše virtuelno u medijima nego što realno postoji na terenu. Što se tiče krajeva izvan Srbije i Crne Gore, reč je o manjim grupicama koje stvaraju stalnim prisustvom u medijima sliku nekakve postojanosti i snage, a u suštini toga tamo nema. To ne može da se održi niti može da ima dublji odjek.
Da li mitropolit Amfilohije i Mitroplija crnogorsko-primorska imaju konkretne kontakte sa crnogorskom dijasporom širom Evrope i u prekomorskim zemljama?
- Kako da ne. Mitropolit je, na primer, pre nekoliko godina bio u Argentini u arhipastirskoj poserti Crnogorcima čiji su preci pre stotinu i više godina se odselili iz Crne Gore. Njihovi potomci i danas čuvaju svoje običaje i svoju duhovnost. To je nešto što nameće i obavezu naše crkve da se još više brine o duhovnim potrebama tih ljudi u tom dalekom svetu.
Provokacije uoči popisa
|