Srpska vlast ne voli patriote
"Okruženi smo političarima koji nemaju kičmu, bez obzira da li je reč o ovima ovde ili u inostranstvu." Ovo kaže Amerikanac Stiv Plater, reagujući na poslednje informacije o Draganu Vasiljkoviću koji šestu godinu leži u sidnejskom zatvoru.
Gospodin Plater, vlasnik male kompjutersko-fotografske firme iz Lejk Sent Luisa, navodi da ga ne iznenađuje kako ni u Australiji ni u Srbiji niko nije zainteresovan za sudbinu njegovog prijatelja iz predratnog i ratnog vremena.
- Oni, naravno, žele da ostane kako jeste - smatra Plater. - Australija neće da donese odluku, a ni Srbija neće da donese odluku. Političari nemaju kičme, ovi ovde, kao i oni u inostranstvu. Za vreme rata bio sam suočen s predrasudama medija koji su, u stvari, objavljivali svoja mišljenja o stvarima umesto činjenica. Znam i imam dokaze da političari nisu u svojim kabinetima da bi nekome pomogli, već radije zbog svoje vlastite slave. Oni niti znaju niti ih je briga za "zastupanje" ljudi.
Pomagao i Hrvatima
U jednom postu, koji je uputio Srđan Jeremić, kaže da je radio s Vasiljkovićem i upućuje na njegov humanitarni rad:
Pomoći ću koliko mogu,ali mislim da bi trebali Srbi koji rade direktno u programu odbrane Kepa prikupiti filmove o Kepovom humanitarnom radu i prikazati ih sudskom veću ili sudiji.
Koliko znam, Kep je pomogao i Hrvatima, pa čak ih i spasavao.Verujem da posle sagledanih filmova mogu doneti samo oslobađajuću presudu," optimista je Jeremić. |
Stiv Plater sumnja da se sve ovo dešava da bi se Vasiljković sam predao Hrvatskoj, koja ga traži. Takođe upozorava da eventualna promena propisa o ekstradiciji ne igra ulogu u stvari njegovog prijatelja.
- Stvarno mislim da je svrha svega ovoga da on od svega odustane i da ga pošalju u Hrvatsku. Ukoliko ne dođe do promena zakona. Ali, i onda, u njegovom slučaju, važi postojeći zakon o ekstradiciji.
Gledajte to ovako, dobili ste saobraćajnu kaznu jer ste vozili stotinu kilometara na sat na putu na kome je ograničenje 80 kilometara.
Dok čekate na sud, došlo je do promene limita na 110 kilometara. Ali, vas ova promena ne oslobađa kazne, još uvek treba da platite - poručuje Plater.
U međuvremenu, na Fejsbuku je počelo prikupljanje novca za administrativne troškove nastavka odbrane koju inače besplatno vode advokati predvođenim baristerom Klajvom Evatom.
Akcija da se nađe 7.000 dolara za štampanje materijala traje na stranici podrške pod nazivom "Nedamo Kapetana Dragana". I ovde su, međutim, Srbi podeljeni, ali zbog -pravopisa! Na Fejsbuku, naime, postoji još jedna stranica sa istim ciljem, koja se zove pravilno "Ne damo Kapetana Dragana".
Oba mesta postala su svojevrsni izrazi simpatija prema zatvoreniku, ali i osude, Srbije pre svega, što ne pokazuje interesovanje za njega.
Aco Đurović piše:
"Dokle da Srbi prodaju patriote? Ko bi više služio armiju?"
Ljiljana Bundić naziva slučaj sramotom:
"Jadna smo mi zemlja sa ovakvom vlašću. Kapetan Dragan je zaslužio da se naša država bori za njega jer se on borio za nju. Ali, zna se, vlast voli sve, sem pravih Srba i patriota!"
"Sram nas bilo što ćutimo", piše Srboljub, a drugi potpisnik se pita:
"Zar treba da nam Jemen, Tunis, Tirana budu primer u rušenju vlade i državnog predsednika?!"
Na Fejsbuku objavljuju i niz video dokumenata o zbivanjima na Balkanu.
Naučio nas je da volimo ljude
Selma Maglajkić Medak spremila je post o vlastitom iskustvu:
Čovek koji svojom ljubavlju prema drugim ljudima, životinjama, ali i muzici, daje i nama primer kakvi treba da budemo. Da volimo svoje, a tuđe da poštujemo. Nikada nije učio da se mrzi drugi narod, da se ponižava neko ko je slabiji i manje moćniji.
Zbog toga što je baš takav kakav jeste, mnogi ga ljudi vole i poštuju. Mogla bih satima da pišem o tom malom belom čoveku koji je ne samo mene, nego i mnoge druge, naučio da cene i vole sve oko sebe. Zato sledimo njegove stope, možda ćemo pronaći mir i doneti sreću našoj deci. |