Suđenje Karadžiću: Oko Sarajeva pritvarani nesrbi
Bivši šef srpske policije u Hadžićima Tihomir Glavaš svedočio je danas na suđenju Radovanu Karadžiću u Tribunalu Hagu da su s proleća 1992. u Hadžićima nesrbi masovno pritvarani, a zatim razmenjeni.
Glavaš je posvedočio da je, istovremeno, na Ilidži delovala paravojska nazivana "šešeljvcima" koja je sukobe koristila za pljačku.
Iskazom Glavaša, tužioci su počeli dokazivanje tačaka optužnice koje Karadžića terete za progon nesrba u 20 bosanskih opština 1992. Svedok je izjavio da je lokalni krizni štab naložio pritvaranje mnogobrojnih Muslimana i Hrvata u objekte sportskog centra u Hadžićima.
Policija nije kontrolisala pritvor
Premda je učestvovala u privođenju i saslušavanju osoba za koje su postojale informacije da imaju oružje, policija, po rečima Glavaša, nije kontrolisala pritvor u sportskom centru. To su činile vojska i teritorijalna odbrana.
Po nalogu kriznog štaba, pritvorenici su 22. jula 1992. prebačeni u zatvor Kula kod Sarajeva, a potom razmenjeni za Srbe zatočene u pritvoru u Tarčinu koji su držale vlasti u Sarajevu, svedočio je Glavaš.
Neke stvari rađene naprečac
On je tvrdio da stalno bio u sukobu sa šefom kriznog štaba u Hadžićima Ratkom Radićem i predstavnicima vojske, zato što su "neke stvari radili naprečac", za razliku od njega koji je poštovao zakonsku proceduru.
Prema rečima svedoka, Radić se "vrlo često" pozivao na navodne dogovore sa Radovanom Karadžićem pri donošenju odluka, ali je možda time i "zloupotrebljavao" Karadžićevo ime. Glavaš je ispričao da je je zato zatražio i dobio premeštaj u stanicu policije na Ilidži gde je postavljen za načelnika u oktobru 1992.
"Šešeljevci - kriminalci"
Glavaš je rekao da su na Ilidži delovale paravojne formacije poput "šešeljevaca" koje je predvodio Branislav Gavrilović zvani Brne.
"U početku se smatralo da su oni dobrodošli, ali smo mi vrlo brzo saznali da imamo malo koristi od njih i došli smo u sukob, zato što su se bavili kriminalom. Hteli su, na primer, da na front idu samo u naselja, a ne u šumu, da bi pljačkali", rekao je Glavaš.
To je, kako je kazao, bilo "opštepoznato", a ni policija nije mogla da se suprotstavi "šešeljevcima" zato što su "nastupali s pozicije sile" i "pretili oružjem".
Svedok je sugerisao da su paravojne jedinice na Ilidžu dolazile "privatnim linijama i poznanstvima", kao i da to "nije bila definisana politika". Glavaš je, međutim, potvrdio autentičnost dokumenta kojim je u julu 1992. predsednik kriznog štaba na Ilidži Neđeljko Prstojević dao nekoliko objekata Gavrilovićevoj paravojsci.
Optuženi Karadžić će Glavaša unakrsno ispitivati u utorak popodne, pošto ujutro završi ispitivanje prethodnog svedoka optužbe, britanskog generala Ruperta Smita.