Pomen za stradale Srbe u Hrvatskoj
Parastos za civile i vojnike iz tadašnje Republike Srpske Krajine, ubijene u akciji "Maslenica" hrvatske vojske 1993. godine u Ravnim Kotarima, služen je danas u Crkvi Svetog Marka u Beogradu. Parastos je služio protojerej Jovan Blagojević, a služba je održana u organizaciji Udruženja porodica poginulih i nestalih "Suza".
Danas je obeleženo 18 godina od kako su hrvatske oružane snage izvršile agresiju pod nazivom "Maslenica" na južne delove Republike Srpske Krajine. Kako navodi organizacija ''Veritas'', tokom napada hrvatskih snaga poginulo 348 Srba, među njima 35 žena i troje dece, saopštila je organizacija "Veritas".
Napominjući da je agresija izvršena u toku realizacije Vensovog plana kojim je godinu dana ranije RSK stavljena pod zaštitu mirovnih snaga UN-a (Unprofor), "Veritas" navodi da je to bila treća agresija Hrvatske na zaštićeno područje UN-a, čiji je Hrvatska već bila član.
Gotovina, Bobetko i Čeku organizovali ubistva Srba
Operaciju "Maslenica" planirali su i izveli Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač, uz znanje i odobrenje tadašnjeg predsednika države i vrhovnog komandanta oružanih snaga Hrvatske Franje Tuđmana, navodi "Veritas", napominjući da je tada načelnik artiljerije sektora "Velebit" bio je Agim Čeku, donedavni predsednik Vlade Kosova, od čijih je granata najviše civila i stradalo. |
"Veritas" je podsetio da su u narednih nekoliko dana hrvatske oružane snage uspele da zauzmu nekoliko desetina kvadratnih kilometara na Ravnim Kotarima, uključujući aerodrom Zemunik i nekoliko visova na Velebitu i da preuzmu kontrolu nad branom i hidroelektranom Peruča, javljaju beogradski mediji.
U toj agresiji najviše su stradala tri srpska sela Islam Grčki, Kašić i Smoković, kao i etnički mešovita sela Murvica, Crno, Zemunik Gornji, Poljica i Islam Latinski.
Srbi iz pomenutih sela su ubijeni, prognani ili odvedeni u zatvore i logore, njihova bogata imanja su opljačkana, opustošena i uništena, a kulturni spomenici, groblja i crkve devastirani, oskrnavljeni ili porušeni, među kojima i Dvori Janković Stojana u Islamu Grčkom sa crkvicom Svetog Georgija u kojoj je sahranjen poznati književnik Vladan Desnica, crkve Svetog Georgija u Smokoviću i Svetog Ilije u Kašiću.
U ovoj agresiji na srpskoj strani poginulo je 348 vojnika i civila, među kojima 35 žena i troje dece starosti do 12 godina, osam lica se još uvek vodi na listi nestalih, a u zbegovima je umrlo još 165 lica, uglavnom starije populacije.
Jedan od težih zločina, već prvog dana agresije dogodio se na prevoju Mali Alan na Velebitu, u neposrednoj blizini osmatračnice Unprofor-a, kada su pripadnici hrvatske specijalne policije, mučki iz zasede izmasakrirali 22 pripadnika Srpske vojske Krajine s područja Gračca.
Iako je agresija izvršena na zaštićenu zonu UN-a i pred očima brojnih pripadnika Unprofora, do sada, ni pred međunarodnim niti pred domaćim sudovima, niko nije procesuiran za zločine nad Srbima počinjene u ovoj akciji.