Ni Srebrenica nije nevina
"Srebrenica nije ono što žele Bošnjaci i jedan deo međunarodne zajednice. Tamo se dogodio težak i koncentrisan zločin, koji je za svaku osudu i niko od tih ljudi koji su učestvovali u donošenju odluka o zločinu ne može biti zaštićen, ali se preko Srebrenice ne može ocenjivati karakter čitavog rata u BiH", rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
On je ovo izjavio povodom objavljivanja sadržaja strogo poverljivog izveštaja bivšeg komandanta Armije BiH Rasima Delića, koji su otkrile "Vesti" i o tome izvestile svoje čitaoce, u kome se navodi da je u Srebrenicu, dok je bila zaštićena i demilitarizovana zona, Armiji BiH dopremljeno 23 tone oružja.
I Dodik je insistirao na činjenici da je Srebrenica u to vreme bila zaštićena i demilitarizovana zona u kojoj su se nalazili naoružani pripadnici Armije BiH koji su u tom periodu zaštite dobijali oružje.
- Za svakog objektivnog ovo važno otkriće baca novo svetlo na događaje i potkrepljuje tvrdnju da su vojne snage iz Srebrenice, kao zaštićene zone, izlazile i činile zločine nad Srbima, pa se ponovo vraćale pod zaštitu međunarodnih snaga.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da je ovaj izveštaj jedna u nizu informacija koje govore o brojnim kontroverzama Srebrenice.
- Srebrenica nije mesto zločina koji su samo počinili Srbi i zato ne treba da snose istorijsku odgovornost, istakao je Đokić.
On je podsetio da je Srebrenica bila mesto stalne provokacije i narušavanja ukupne međunarodne politike, jer se to nije smelo događati u zaštićenoj i demilitarizovanoj zoni.
- To samo govori da nisu u pravu međunarodne kvalifikacije i ocene koje su do sada više puta izrečene na račun RS, Srba i njenog političkog i vojnog rukovodstva. Srebrenica je bilo mesto velikih problema koje su stalno generisali Bošnjaci od početka rata do jula 1995. godine, istakao je Đokić, zaključujući da bi Haški i Sud BiH trebalo da sagledaju zločine počinjene nad Srbima u Srebrenici.
Ništa od istrage zbog oružja u Predsedništvu BiHTužilaštvo Kantona Sarajevo neće pokretati istragu nakon otkrića bombi i municije u zgradi Predsedništva Bosne i Hercegovine, potvrđeno je u ovom tužilaštvu. - Utvrđeno je da oružje potiče iz rata. Nema elemenata krivičnog dela. Oružje je predato Civilnoj zaštiti i ono će biti uništeno, rekla je portparol tužilaštva Jasmina Omićević.
Ona nije odgovorila na pitanje zašto neće biti pokrenuta istraga zbog krivičnog dela nedozvoljenog držanja oružja i zašto se ne proveri kome ono pripada. Predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da su nađeno naoružanje i municija u zgradi Predsedništva BiH loša poruka svetu, ali i dokaz za opravdane sumnje da nekontrolisanih količina oružja u Sarajevu ima još na mnogim mestima. Dodik je dodao da slučaj na upečatljiv način ukazuje na to kakva je BiH. - Kakva je to država u čijoj je, navodno, najznačajnijoj instituciji pronađeno naoružanje i municiju koje je moglo poslužiti u Bog zna koje namene. Ako se oružje i municija nađu u zgradi Predsednišva, a da za to ne zna srpski član, onda je to problem. |