Hvarski biskup u odbrani SPC
Premda je afera "Sunčani Hvar" poslednjih dana glavna tema o kojoj se raspravlja u gradu podno Španjole, javnost je u jednakoj meri zaintrigirala vest da je Srpska pravoslavna crkva preko Eparhije dalmatinske zatražila povraćaj vlasništva nad crkvom sv. Venerande, koja se nalazi u krugu istoimenoga noćnog kluba. Hvarane je, čini se, posebno "pogodilo" saopštenje SPC-a da su dobar deo hvarskog stanovništva u drugoj polovini 16. veka činili pravoslavni Srbi, piše "Slobodna Dalmacija".
"Najpre ističem zadovoljstvo zbog te potražnje, jer se njome, pa makar i na vrlo neprikladan način, podstaklo pitanje zaista neprihvatljivog odnosa prema kulturno-verskim vrednostima u nas, posebno ovde u gradu Hvaru, pa i vraćanja istih u krilo Katoličke crkve.
Kao da nam je potreban neko sa strane ko će nas upozoriti na pošteniji odnos prema svemu što je u gradu Hvaru označeno verskim oznakama.
I nije samo pitanje "Venerande", nego i više drugih objekata koji su tokom istorije oduzimani Crkvi i danas služe nekoj drugoj svrsi, a ne verskoj", kazao je hvarski biskup Slobodan Štambuk.
Međutim, poznati hvarski istoričar dr Joško Kovačić, arhivar u hvarskom odeljenju Državnog arhiva Hrvatske, rekao je za "Slobodnu Dalmaciju" da se "u suštini nije radilo ni o kakvom manastiru, kako piše u saopštenju SPC-a, nego je to bila obična mala gostinska kućica, odnosno objekat u kome su živeli jedan ili dva sveštenika, najčešće kaluđeri." Oni su zapravo u Grčkoj crkvi opsluživali mornare, a to je bila državna crkva sa sedištem u Veneciji, dodao je Kovačić.
"S iskrenim poštovanjem prema pravoslavlju i pravoslavnim vernicima, žao mi je što u vezi s ovim predmetom o kome govorimo moram istaći netačnosti koje se iznose u novinskim člancima i koje nemaju ništa zajedničko s pravim istorijskim činjenicama. Tu u prvom redu mislim na iznešenu neistinu da je u gradu Hvaru tokom 16. veka bilo više Srba negoli Hrvata", zaključio je Kovačić.