Posle Purde, na poternici još četiri Hrvata
Na snazi su četiri, a ne 40 iz Srbije iniciranih međunarodnih poternica za ratni zločin Hrvata, objavljuju zagrebački mediji. Interpol traži Petra Janjića i Danka Maslova za zločine u Vukovaru, i Agima Čekua i Sinišu Mišića, zbog nedela na Kosovu i Metohiji.
Nakon što je uhapšen Tihomir Purda, na Interpolovim poternicama ostala su još imena Petra Janjića i Danka Maslova, koje se sumnjiči da su počinili ratne zločine u Vukovaru, kao i Agima Čekua i Siniše Mišića, koji su takođe hrvatski državljani, ali koje srpski Interpol traži zbog navodnih zločina počinjenih na Kosovu, piše zagrebački "Večernji list".
Isti list piše da će Purda biti izručen Hrvatskoj i da za to ne postoje nikakve formalno-pravne prepreke.
Purda neće pred srpski sud
"Purda nije dobro podneo činjenicu da ga u Srbiji traže zbog navodnih ratnih zločina i izričito se protivi izručenju", izjavio je Zubak, koji zastupa Purdu po službenoj dužnosti dok ga ne zameni drugi advokat. Purda je dovoljno traumatizovan činjenicom da je i sam bio zatvorenik srpskih logora i ne veruje da bi ga u Srbiji očekivalo pošteno suđenje, rekao je Zubak i dodao da "niko zapravo ni ne zna za šta se Purda tačno tereti", a to bi moglo postati jasno tek kad Srbija dostavi potrebnu dokumentaciju, prenose hrvatski elektronski mediji. Purda je izrazio protivljenje izručenju Srbiji i na raspravi o izručenju održanoj u Sudu BiH prošle sedmice, pa je sud naložio pokretanje redovnog postupka predviđenog u takvim slučajevima. |
Ta informacija dobiće i službenu potvrdu kad se sutra u Zagrebu sastanu Vladimir Vukčević, srpski tužilac za ratne zločine, i Snežana Malović, ministarka pravde Srbije, sa svojim hrvatskim kolegama Mladenom Bajićem i Draženom Bošnjakovićem.
Malovićka je izjavila da nije važno koje će pravosuđe suditi osumnjičenima za ratne zločine, već da se to dogodi, piše list.
Srpsko tužilaštvo za ratne zločine smatra da je postojao "dovoljan stepen osnovane sumnje" o elementima krivičnog dela ratnog zločina, na temelju čega je za Purdom bila raspisana međunarodna poternica na osnovu koje je uhapšen 5. januara na graničnom prelazu Županja - Orašje, između Hrvatske i BiH.
U Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu tvrde da se činjenice o slučaju nalaze u spisu predmeta nekadašnjeg Vojnog suda iz 1999, a 2004. predmete ratnih zločina preuzelo je tada formirano Tužilaštvo za ratne zločine, piše list.
Policija BiH uhapsila je Purdu (41) prošle srede prilikom prelaska državne granice na graničnom prelazu Županja-Orašje na osnovu Interpolove poternice koju je izdao MUP Srbije zbog sumnje da je počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom.
Purda se tereti da je zajedno s dve osobe učestvovao u namernom ubijanju i nehumanom postupanju s ranjenima i bolesnicma 5. novembra 1991. u Vukovaru.
Purda je u pritvorskom odeljenju Kazneno-popravnog zavoda u Zenici čiji se kapaciteti koriste i za potrebe Suda BiH koji u Sarajevu ima tek manju pritvorsku jedinicu.
U slučaju potrebe i na izričit zahtev iz Srbije, rok za podnošenje zahteva za izručenje i dostavu dokumentacije može biti produžen do 40 dana i to je maksimalni period do kog se Purda može držati u pritvoru u BiH, naveli su mediji.
"Ako zahtev ne stigne do tada, Purda bi automatski morao biti pušten na slobodu", rekao je Zubak.