"Vladimir Šeks je ratni zločinac"
Nevladina organizacija Amnesti Internešnel označila je potpredsednika HDZ i Sabora Vladimira Šeksa, uz ranije uhapšenog Tomislava Merčepa, kao ratnog zločinca, izjavila je novinarka Jasna Babić.
Ona je u emisiji Hrvatske televizije "Nedeljom u 2" izjavila da "činjenica da se o tome više nimalo ne priča, da su informacije zataškavane, govori o tome da se on nalazi u velikim problemima".
AI je početkom decembra 2010. pozvao Državno tužilaštvo i sudove da istraže javno iznete tvrdnje, prema kojima su visoki politički i vojni zvaničnici, kao što su Šeks, Merčep i Davor Domazet Lošo učestvovali u vršenju ratnih zločina.
Kada je Šeks u pitanju, AI je zatražio da se rasvetli njegova odgovornost za ratne zločine u Slavoniji i istraže izjave svedoka da je on, kao šef Kriznog štaba za istočnu Slavoniju, uz Branimira Glavaša, bio formalni i stvarni gospodar zbivanja na tom prostoru 1991. godine.
U međuvremenu, zbog sumnje da je od 8. oktobra do sredine decembra 1991, kao savetnik u MUP-u i komandat rezervne jedinice MUP-a stacionirane u Pakračkoj Poljani u zapadnoj Slavoniji i delom u paviljonu 22 na Zagrebačkom velesajmu, naređivao hapšenja, mučenja i ubistva srpskih civila, uhapšen je i pritvoren Merčep.
Tužilaštvo tvrdi da je odgovoran za ubistva i nestanak 43 civila sa područja Zagreba, Kutine i Pakraca. Šestoro žrtava preživelo je mučenja u Marinom selu.
Šeks se, kao tadašnji tužilac, proziva u vezi skandalozne odluka vlasti da ubice zagrebačke porodice Zec, pripadnici Merčepove jedinice, iako su priznali zločin, zbog pravnog propusta što to nisu učinili u prisustvu advokata, pusti na slobodu.
Gostujući u TV emisiji Babićeva je rekla i da o glavnom državnom tužiocu Mladenu Bajiću već neko vreme "kruže papiri" koji ga povezuju sa zataškavanjem zločina u Lori u Splitu.
"To mu je prevelik uteg da bi svoj posao mogao raditi profesionalno", rekla je Babićeva.
Admiral Domazet Lošo, kao tadašnji šef obaveštajne službe, vodio je po paralelnoj liniji komandovanja glavnu reč u operaciji "Medački džep" u septembru 1993. u kojoj je brutalno pobijeno i iskasapljeno pet zarobljenika i tridesetak srpskih civila.
Iako to nevladine organizacije traže, protiv Domazeta se ne sprovodi istraga.