"Još nema uslova za referendum u RS"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uveren je da će Srpska imati referendum o svom statusu kada se steknu minimalni uslovi za njegov uspeh.
"Svestan sam da taj referendum ne može biti održan sto puta, nego samo jednom, kada se stvore minimalni uslovi da to bude uspešno", rekao je Dodik za Radio-televizuju Srbije, dodajući da će se narodi u BiH na nacionalnim referendumima izjasniti o tome da li žele da žive zajedno.
On je rekao da referenduma još ne može biti jer bi Srbija time bila dovedena u situaciju da se odrekne svog suvereniteta i dodao da je Srpskoj potrebna podrška koju Srbija u ovom trenutku ne može da joj pruži, jer se bori za svoj teritorijalni integritet.
Nikada nije bilo pritisaka iz Beograda
|
"Ako Bošnjaci žele da zadrže BiH, onda moraju da daju neke koncesije drugima. Ako želite nas u BiH, onda nam dajte neke koncesije", rekao je Dodik, navodeći da ne prolazi priča o Srbima kao zločincima, te da Srbi u BiH imaju samo probleme.
Dodik smatra da ideja trećeg entiteta nije nemoguća i da Hrvati u BiH treba da imaju svoj institucionalni, političko-teritorijalni odraz.
Tadić pomiritelj
Dodik je rekao da je normalizacija odnosa Srbije i Hrvatske dobra i potrebna za otvaranje svih teških pitanja, a da je u tome veliku ulogu imao srpski predsednik.
|
On je ocenio da je BiH danas "zarobljena u političkom blatu" iz kojeg se teško može izvući i dodao da se Ustav BiH neće promeniti, jer je za to potrebna i volja Srpske, ali da ta volja ne postoji.
Dodik kaže da bi bilo realno potrebno da se u Ustav BiH ugradi mehanizam za jedan mirni razlaz. "Politička volja Sarajeva ne stanuje u Banjaluci, ni među ljudima u Republici Srpskoj i to je stvarno stanje stvari u političkim odnosima", istakao je Dodik.
On je istakao da je Sarajevo danas monoetnički grad sa 96 odsto Bošnjaka i da BiH ne može da se održi veštački, niti naporima i nasiljem stranaca. "Ako ne bude poštovana, Srpska će igorisati BiH, a bez Republike Srpske nema ni BiH", naglasio je Dodik.
On je rekao da neće menjati svoj bazični politički stav, već će nastaviti politiku u interesu RS i istrajati na zaštiti, razvoju i budućnosti Srpske.
Ističući da visoki predstavnik u BiH predstavlja remetilački faktor, on je rekao da Srpska mora da razgradi sva nametnuta rešenja.
"Amerika i Britanija podržavaju instituciju visokog predstavnika. BiH se održava pritiscima međunarodnog faktora koji je putem sile i moći, pre svega nametnuo sankcije, kažnjavao Srbe, tražio krivca, zanemarujući činjenicu da su Srbi bili stradalnici u ratu", istakao je Dodik.
Identitet Srba da bude prioritet Srbije
Dodik je rekao da je osnovni interes RS jaka i politički i socijalno stabilna Srbija, "jer samo jaka Srbija može da bude od značajne koristi za nas".
|
Predsednik Republike Srpske naveo je da je u BiH prioritet rešavanje ekonomskih problema, ali da je teško baviti se ekonomijom u zemlji duboko podeljenoj, nedovršenoj, koja nema bazični konsenzus, nego se nameće kao moranje.
Dodik je istakao da su stranci, pod formom protektorata, devastirali i ono malo ekonomije u BiH "pod plaštom liberalne ekonomije i takvih vrednosti".
Srbija "spasila život" Srpske
Srbija je dala veliki doprinos RS učestvujući u privatizaciji Telekoma RS, čime joj je omogućila da preživi najteže vreme, rekao je on.
|