Nemci pišu ustav Bosne
Nemačka u dogovoru sa Austrijom, a uz saglasnost Velike Britanije, namerava da se bavi promenama Ustava BiH i predloži neka rešenja, saznaju ''Vesti'' iz diplomatskih izvora u Sarajevu. U tom kontekstu, tvrde naši sagovornici, treba posmatrati i nedavne sastanke nemačke kancelarke Angele Merkel sa liderima SDA, SDP-a i HDZ-a.
- SAD više nemaju nameru da se petljaju u promene Ustava BiH i predlažu nova rešenja, nakon što su doživeli dva velika neuspeha - pad aprilskog i butmirskog paketa ustavnih amandmana. Hrvati, odnosno Zagreb, su ti koji su izlobirali nemačko aktiviranje, što podržava i Velika Britanija - potvrdio je naš izvor.
Diplomate s kojima smo razgovarali podsećaju da je Sarajevo krajem avgusta posetio ministar inostranih poslova Nemačke Gvido Vestervele, te da su se odmah nakon izbora u kabinetu Angele Merkel obreli: prvo, Sulejman Tihić i Bakir Izetbegović iz SDA, potom Dragan Čović i Borjana Krišto iz HDZ-a, i na kraju Zlatko Lagumdžija i Željko Komšić iz SDP-a.
U šturim saopštenjima izdatim nakon ovih sastanaka rečeno je samo da Nemačka ''želi da pomogne BiH na putu ka evroatlantskim integracijama''.
Indikativno je da pozivnica za put u Berlin za sada nije stigla nikome iz RS, premda naši sagovornici tvrde da bi vrlo brzo trebalo doći i do susreta Angela Merkel - Milorad Dodik.
U Federaciji bukti svađa
|
O čemu su zaista lideri iz Federacije razgovarali sa Merkelovom i šta sprema Nemačka, u RS nam niko nije znao reći. Među srpskim političarima vlada mišljenje da je moguće da je Nemačka svesna da problem u BiH predstavljaju odnosi unutar Federacije i njena komplikovana struktura, te da su se zbog toga u Berlinu prvo obreli hrvatski i bošnjački političari kako bi Merkelova ispipala njihov puls. U drugoj fazi, sumnjaju, uslediće pritisci na RS da prihvati ono što eventualno usaglase stranke iz Federacije BiH.
Lider PDP-a Mladen Ivanić uveren je da od svega neće biti ništa i da će i pokušaj Nemačke da dođe do nekog rešenja uroditi neuspehom, jer su stavovi u BiH jako udaljeni po ovom pitanju.
Lider SNSD-a Milorad Dodik nedavno je ponovio da neće prihvatiti da stranci modeliraju i nameću ustavna rešenja. U Platformi o usaglašenom delovanju na nivou BiH, koju se potpisali lideri SNSD-a i SDS-a, Milorad Dodik i Mladen Bosić, ističe se da ove dve partije neće prihvatiti promene Ustava BiH koje zadiru u dejtonske nadležnosti RSi mehanizme zaštite njenih interesa.