Što za Zentaija važi, za Kepa ne važi
Advokati Dragana Vasiljkovića uložili su prošle srede žalbu na odluku sudije Federalnog suda Ričarda Edmondsa donetu 19. novembra 2010. godine kojom je odbacio njegovu tužbu protiv predstavnika australijskih i hrvatskih vlasti. U tužbi je, kao što je poznato, navedeno da ga "ilegalno drže u zatvoru i da se protiv njega vodi nezakonit postupak za izručenje u Hrvatsku".
U žalbi dostavljenoj Federalnom sudu barister Klajv Evat tvrdi da sudija Edmonds nije vodio dovoljno računa o sasvim novim momentima na koje Vasiljkovićeva odbrana skreće pažnju.
Advokati navode da njihov klijent ima pravo na zaštitu svoje lične slobode na principu habeas korpus. U stvari, da ima pravo da skreće pažnju na nezakonit postupak protiv njega kad god mu se i koliko puta mu se dogodi.
Pred Federalnim sudom, Vasiljković je izašao s tužbom protiv ministra unutrašnjih poslova Brendana O'Konora, državnog pravobranioca Komonvelta Roberta Meklilenda, Republike Hrvatske, odgovornog lica iz zatvora Silvervoter, kao i bivšeg ministra pravosuđa Martina Elisona.
Prevodioci presudili
Kako su pisale "Vesti", ispostavilo se, da je u dokumentima Županijskog suda Šibenik Dragan Vasiljković sve vreme tretiran kao osumnjičeni, odnosno osoba koju traže zbog istrage.
U engleskom prevodu, međutim, izraz osumnjičeni na kraju sudskog dokumenta postaje "optužen", što bitno menja na stvari i moglo bi da zakomplikuje celo vođenje postupka. |
Odbačena tužba je sadržavala i podatak da su Dragana Vasiljkovića hrvatske vlasti tražile po zakonu koji nije ni bio na snazi u vreme za koje njega terete za ratni zločin.
U žalbi na odluku sudije Edmondsa od 19. novembra barister Klajv Evat tražio je da se njegovom klijentu uvaži pravo na žalbu, kako bi se po njoj održao sudski pretres.
Takođe, traži se da se Dragan Vasiljković pusti iz pritvora i da se donese odluka da se po podnetoj tužbi održi sudski pretres.
Poslednji rok za podnošenje žalbe o kojoj je trebalo da raspravlja sudsko veće Federalnog suda, koju je Vasiljkovićev pravni tim uložio još prošle srede, isticao je u ponedeljak u 17 časova.
U slučaju da žalba nije podneta, podsetio je AAP, Vasiljkovićev predmet bio bi vraćen ministru unutrašnjih poslova Brendanu O'Konoru da donese konačnu odluku o mogućem izručenju.
Nadležni iz ministarstva unutrašnjih poslova, prenosi AAP, upozorili su Brendana O'Konora da će njegova odluka "privući veliku medijsku pažnju, kako u Australiji tako i inostranstvu".
Među osetljivim predmetima kojim se bavilo ministarstvo unutrašnjih poslova u poslednje vreme bio je i slučaj Čarlsa (Karolja) Zentaija, traženog zbog istrage o ratnom zločinu, kao i državljanina Indonezije Adrijana Adamsa čija je ekstradicija zahtevana po optužbi za navodnu korupciju.
Ključni argumenti odbrane
U žalbi, predatoj u sredu, podseća se da je sudija trebalo da uzme u obzir da se na Vasiljkovića zakon primenjuje "retroaktivno", što sistem ne dopušta. U zahtevu za izručenje, Hrvatska se poziva na članove 120 i 122 svog Osnovnog krivičnog zakona.
Međutim, kako je ranije istaknuto u žalbi, problem je u tome što se ti članovi prvi put nalaze u zakonu koji je stupio na snagu aprila 1993, dakle, nakon što su počinjeni navodni zločini za koje je Vasiljković osumnjičen. |