Rado ide Srbin kući
Na normalizaciju odnosa između Hrvatske i Srbije i zagrebački dogovor predsednika Josipovića i Tadića da će se svim izbeglim Srbima koji žele da se vrate u Hrvatsku obnoviti uništene kuće, a onima koji to ne žele da će biti stambeno zbrinuti na području Srbije novcem koji bi se osigurao posebnom donatorskom konferencijom, najbrže su reagovali u Zavičajno udruženje "Otišić" iz Zemuna, koja okuplja izbegle Srbe iz vrličkog naselja Otišić. Iz Zemuna je nedavno na adresu Slobodana Uzelca, potpredsednika hrvatske Vlade za društvene delatnosti i ljudska prava, upućeno 127 novih zahteva Otišićana za obnovom njihovih kuća.
- Mada je većina Otišićana smeštena u okolini Beograda, napravili smo veliki posao dok smo sa svima uspostavili kontakte i kompletirali dokumentaciju.
Uz ovih 127 zahteva koje smo uputili potpredsedniku Vlade Slobodanu Uzelcu, u fazi rešavanja još od ranije su i 24 zahteva.
Po našim saznanjima, oko 20 zahteva pozitivno je rešeno i neke kuće su u fazi obnove. Nadamo se da će normalizacija odnosa između Hrvatske i Srbije pridoneti bržem rešavanju statusa izbeglica. Velik broj Otišićana s nestrpljenjem čeka stvaranje uslova za povratak u svoje domove - kaže Veljko Gajić, predsednik Zavičajnog udruženja "Otišić" iz Zemuna.
Sa oko 1.000 stanovnika, redom srpske nacionalne pripadnosti, osim malog broja supruga hrvatske ili druge nacionalnosti, Otišić je bio najveće naselje sa srpskim življem u cetinskom kraju, kao i na području hrvatske Splitsko-dalmatinske županije. Pre akcije "Oluja" gotovo su svi, osim malobrojnih starijih osoba, izbegli u Srbiju.
Zavičajno udruženje sa sedištem u Zemunu uspostavilo je dobru saradnju sa gradskim vlastima Vrlike i Vladom Hrvatske, te je ostvareno nekoliko komunalnih zahvata, a najvažniji su izgradnja novog zida oko groblja i obnova mesne crkve u kojoj je nedavno, posle petnaest godina, održano bogosluženje.
Obnavlja se i elektromreža, a struja je stigla dalekovodom iz Maovica, najpre do središta sela. Pri kraju su i radovi na potpunom završetku nove elektrifikacije toga naselja.
Uz popravak saobraćajnica, Otišićanima nedostaje jedino vodosnabdevanje za čije je rešavanje nužna obilna pomoć države. "Očekujemo obnovu naših kuća po važećim državnim kriterijumima. Povratak sigurno neće biti odjednom. U međuvremenu, radićemo na stvaranju uslova da povratnici mogu da žive od svojih imanja ili drugog rada", kaže Gajić.