Milionske zarade na proviziji
Iako preciznih podataka za prvih deset meseci ove godine još nema, izvesno je da su banke koje posluju u Srbiji naplaćujući provizije za svoje usluge zaradile više miliona evra. Banke imaju širok asortiman usluga ili proizvoda koje nude klijentima, ali svaka od usluga se naplaćuje, mada ti troškovi nisu vidljivi tako da ih uobičajeno nazivamo "skriveni troškovi".
Kad klijenti otvaraju račune u banci preko kojih primaju zarade najčešće nisu ni upućeni da će za tvz. vođenje računa mesečno plaćati nadoknadu, koja i nije tako niska.
Pravni osnov za ubiranje novca od provizije uopšte nije sporan, ali za građane Srbije koji u proseku primaju mesečnu zaradu od tristotinak evra, provizije banaka nisu beznačajna stavka.
Činjenica je da gotovo sve banke nude besplatno otvaranje računa, ali se održavanje naplaćuje od 100 (0,94 evra) do 300 dinara (2,83 evra) mesečno.
Banke nisu darežljive ni kad je reč o naplati drugih vrsta provizije, tako da za nalog za uplatu kod druge banke naplaćuju minimum 35 dinara (0,33 evra), a maksimalno čak 5.000 dinara (47,16 evra).
Za slanje opomene da ste u nedozvoljenom minusu banke najčešće naplaćuju 200 dinara (1,88 evra), dok ćete za neopravdanu reklamaciju za čekove u nekim bankama platiti 300 dinara (2,83 evra).
I banke u inostranstvu naplaćuju provizije, ali čini se da su u one u poređenju sa mesečnim primanjima znatno umerenije. Tako, primera radi, vođenje ličnog ili drugog konta (računa) u švedskoj Swedenbanci je besplatno, dok se uplate na račun u drugoj banci naplaćuju od 50 (za štediše banke) do 100 kruna (za one koji nisu štediše te banke).
Lepa zarada
Rizik poslovanja: Dr Ljubomir Madžar
|
U Austriji troškove vođenja računa u zavisnosti od banke do banke klijent u proseku plaća od 47,23 evra (banka BAWAG), pa do 77,16 evra (PSK Bank) na godišnjem nivou.
Za slanje novca u zemlje izvan EU, austrijske banke za iznose ispod 2.100 evra naplaćuju od šest do 22 evra, dok transfer novca koji se odvija između banaka unutar EU se ne naplaćuje.
U Švajcarskoj je otvaranje računa u bankama besplatno, dok se usluga održavanja računa naplaćuje oko 1,5 franaka (Hypothekarbank).
Neke banke imaju limit, tako da održavanje računa do 10.000 franaka naplaćuju sedam franaka, dok je za one koji imaju više od 10.000 franaka besplatno (UBS).
Ponuda i konkurencija u moru nemačkih banaka je nepregledna, što dovodi do toga da se one utrkuju ko će u povoljnostima privući nove klijente.
Pojava internet banaka je naterala i klasične banke da smanje ili potpuno ukinu naplatu nameta. Tako, ako se plata prima preko neke banke to automatski znači da se za vođenje računa ne naplaćuju. Ipak, i u Nemačkoj postoje banke koje naplaćuju ove usluge, a raspon se kreće od dva evra u Folksvagen banci do 21 evro u Dojče banci na mesečnom nivou.
U francuskim bankama otvaranje računa je besplatno, a i održavanje tekućeg računa se ne naplaćuje.