Postepeno povećavanje radnog staža žena
"Starosnu granicu za odlazak žena u penziju zasad ne bi trebalo povećavati, imajući u vidu ekonomsku situaciju i veliku nezaposlenost, ali bi u narednom periodu njihov radni veka svakako trebalo da se postepenog produžava“, izjavila je danas pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Radmila Bukumirović Katić.
Ona je ocenila da rešenje koje je navedeno u Predlogu izmena i dopuna Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju nije bilo problematično jer je upravo predvidelo postepeno produženje starosne granice za odlazak žena u penziju.
"Računajući na nivo ekonomskog razvoja, i na jako visok broj nezaposlenih, možemo da kažemo da bi to što sindikati traže u ovom momentu moglo da se okarakteriše kao optimalno, ali svakako da u narednom periodu mora da dođe do postepenog produženja te granice", rekla je Bukumirović Katić.
On je ukazala da, kada se razmatra produženje starosne granice, ne treba izgubiti iz vida dva segmenta - jedan je psihološki i tiče se činjenice da su žene te koje su podnele veliki teret tranzicije u borbi za bolju egzistenciju, dok se drugi odnosi na to da su žene ipak vitalne za rad i posle 35 godina radnog staža.
Ona je naglasila da je sadašnji radni vek žena bio tranzicioni i da ga je obeležilo veliko otpuštanje sa posla usled tehnoloških viškova u preduzećima.
"Ako bi sa te strane posmatrali problem, a psiholozi bi se verovatno složili sa tim, ovaj radni vek ne bi smeo da se pomera", ukazala je pomoćnica ministra za rad.
"Sa druge strane, imajući u vidu proces pridruživanja EU, u naredom periodu moralo bi mnogo više da se uradi na otvaranju novih radnih mesta i u tom kontekstu, računajući na aktivnost žena u narednom periodu, može da se produži radni vek jer one sigurno ne završavaju svoju radnu aktivnost sa 35 godina radnog staža", naglasila je Bukumirović Katić.
Prema važećem Zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju u 2010. godini za odlazak u penziju će ženama biti potrebno 59 i po godina života i najmanje 17 godina penzijskog staža, a moći će da se penzionišu i sa 35 godina staža osiguranja i najmanje 53 godine života.
Predlog izmena i dopuna zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju povučen je prošle nedelje iz skupštinske procedure na zahtev vodećih sindikata koji, između ostalog, traže da se uvede zaštitni mehanizam po kome penzije neće padati ispod 60 odsto prosečne zarade, kao i da se ne povećava starosna granica za odlazak žena u penziju.