Naš "eurokrem" uvozimo iz Bosne!
Verovali ili ne, ali Srbija jedan od svojih najvećih brendova - "eurokrem" uvozi iz BiH! Reporteri "Presa" juče su u prodavnici u centru Beograda kupili krem u pakovanju od 90 grama sa deklaracijom "uvezeno iz BiH", a od čitalaca smo dobili slike „eurokrem" table sa istim natpisom, kupljene takođe u Beogradu.
U kompaniji "Svislajon Takovo", koja je deo svoje proizvodnje pre tri meseca preselila u Trebinje, tvrde za "Pres" da se iz BiH uvoze samo proizvodi posebnih gramaža, koji ne mogu da se prave u gornjomilanovačkoj fabrici?!
Zasad su to, kažu, "eurokrem" u pakovanju od 90 grama i "eurokrem" tabla iste gramaže. Ipak, u toj kompaniji ne objašnjavaju kako je do sada bilo moguće proizvoditi "eurokrem" u tim pakovanjima i u Milanovcu.
Ogorčeni sindikalci
U gornjomilanovačkoj fabrici niko nije umeo da nam objasni zašto se brend koji se proizvodi u Srbiji, za potrebe našeg tržišta, uvozi i od suseda i tako se podiže izvoz BiH i povećava trgovinski deficit Srbije.
Kako "Pres" nezvanično saznaje, razlog bi mogle da budu ugovorne obaveze ove kompanije u BiH.
Sindikati ove kompanije nedavno su upozorili da vlasnik planira da otpusti veliki broj zaposlenih i izrazili bojazan da se planira selidba proizvodnje u BiH.
Predsednik Nezavisnog sindikata Duško Jovanović rekao je da se od tada ništa nije promenilo i da oni tek danas imaju prvi sastanak sa direktorom kompanije.
- Što se tiče proizvodnje krema, to je poslovna politika, u koju nama ne dozvoljavaju da se mešamo. Verovatno postoji neki interes što ga uvozimo iz BiH - navodi Jovanović.
Drašković: Mora da je šverc u pitanju!
Siromašni Rodoljub Drašković
Vlasnik "Svislajon Takova" Rodoljub Drašković kaže da ne zna otkud u prodavnicama "eurokrem" uvezen iz BiH.
"Pojma nemam! Najverovatnije je u pitanju šverc preko granice", kaže Drašković, koji je zatim na pitanje da li on to govori ozbiljno, odgovorio: "Ozbiljno vam kažem, tako je. Čućemo se drugi put, u inostranstvu sam, trošim impulse, a ja sam siromašan čovek". |
Generalni direktor linije "Eurolajn" u „Svislajon Takovu" Zorica Janjić kaže za "Pres" da se u fabrici kremova u Gornjem Milanovcu mesečno proizvede od 1.000 do 1.200 tona krema, od čega se od 800 do 900 tona spakuje u Srbiji, a ostatak u Trebinju.
"Milanovačka fabrika je jedina koja ima opremu za pripremu mase krema. Ta masa se, kao poluproizvod distribuira u Bosnu, gde se u našoj fabrici pakuje u krem table ili kao namaz ", kaže Janjićeva i dodaje da je milanovačka fabrika i veliki izvoznik "eurokrema".
Portparol "Svislajon Takova" Olga Jovanović podseća da je ova kompanija kupila Industriju alata u Trebinju i tamo preselila svoje stare, ali reparirane mašine.
"Naši kamioni pakuju table i voze ih u Bosnu, gde se one izlivaju u male, tanke table. Ali, to je minorno, jer mi i dalje u Takovu proizvodimo „euroblok" od 25 grama, koji je najprodavaniji", rekla je Jovanovićeva.
Ministri trgovine ponosan što se "eurokrem" pravi u RS
Ministri trgovine Republike Srpske (RS) Predrag Gluhaković i Srbije Slobodan Milosavljević rekli su da ne vide nikakav problem što se "eurokrem", koji je proizveden u Trebinju, prodaje u Srbiji, iako je srpski brend.
Gluhaković je rekao da je vlasnik "eurokrema" isti, "Svislajn", koji je vlasnik fabrike i u Trebinju i u Takovu. "Prema tome, nema nikakvih bojazni da će proizvodi iz Trebinja ugroziti kvalitetom proizvode iz Takova", istakao je Gluhaković.
Milosavljević je rekao da nema problem s tim da li je nešto proizvedeno i u RS ili nekoj drugoj zemlji u okruženju. "Bitno je da kvalitetom, cenom i potrebi potrošača odgovara. Štaviše, koliko imate globalnih proizvoda da se proizvode u čitavom svetu. Ja sam ponosan što se eurokrem proizvodi u Trebinju, u RS", naglasio je Milosavljević.
Prema njegovim riječima, kamo sreće da se „eurokrem“ proizvodi i u Makedoniji, Crnoj Gori i u nekim drugim zemljama, jer to bi značilo da su srpski brendovi, kao američka "koka-kola", našli put do regionalnog tržišta.
"Nema bojazni i straha da ćemo ono što je kvalitet izgubiti, čak štaviše Srbija ima potencijal da kvalitet i brendove izvozi bar u region", rekao je Milosavljević.
On je naveo da Sporazm o specijalni vezama RS i Srbije znači da se prakično i na jednoj i drugoj teritoriji privreda razvija kroz partnerske odnose i saradnju na svim poljima i s ciljem da se izvozi ne samo u Srbiji i na druga tržišta, već da se pogodnosti koje imaju BiH i RS na nekim tržištima iskoriste za plasman srpskih proizvoda i brendova.
Madžar: Podižu izvoz iz BiH
Ekonomista Ljubomir Madžar potvrđuje da na ovaj način „Svislajon Takovo" podiže izvoz BiH.
"Odlazak firmi iz zemlje nije dobra vest. Međutim, to je svetski trend, jer već nekoliko decenija u svetskoj privredi traje iseljavanje firmi u zemlje koje karakteriše jeftinija radna snaga. Ipak, mislim da će „Svislajon" deo svog profita preneti u Srbiju. S druge strane, nema sumnje da je bilo bolje da naše fabrike ostanu ovde u punom kapacitetu", ocenio je Madžar.