Budućnost štampanih medija pod znakom pitanja
Treba da budemo zabrinuti za budućnost medija, posebno štampanih, jer su ugroženi i stavljeni pred veliki izazov. Država ne treba da učestvuje u radu štampanih medija, ali mora da stvori uslove za njihov rad a da pri tom ne pređe granicu kada joj se može zameriti da se meša u uređivačke politike medija, kazao je samitu Asocijacije medija Srbije ministar kulture Nebojša Bradić.
Na skupu na kome se govorilo o problemima i izazovima štampanih medija u regionu, Bradić je obećao i da će u izradi medijske strategije, koja će biti glavni medijski dokument, učestvovati i predstavnici redakcija. Ministarstvo kulture će, prema njegovim rečima, podržavati i rad Saveta za štampu, nezavisnog samoregulatornog tela koje kontroliše rad pisanih medija.
U ime Asocijacije medija, Veselin Simonović, predsednik njenog UO i glavni urednik
Finansijska nezavisno je veoma bitna
Koliko je finansijska nezavisnost bitna, ukazao je i Rudiger Opers iz Vaca, koji je rekao da u Nemačkoj izdavači ne mogu da primaju državni novac jer bi se u protivnom Vlada mešala u poslovanje izdavačke kuće. - U Jugoistočnoj Evropi primetna je zloupotreba moći i korupcije, a to je pojava koje ima i u Srbiji. Prisutno je mešanje oligarha u medije, sve više kupuju novine, imaju TV i radio-stanice, i to da bi zaštitili svoje ostale poslove. Oni žele politički uticaj, a ne da vode poslove u medijima. To je velika pretnja slobodi štampe, a samo mediji koji su nezavisni mogu da pruže i kvalitetno novinarstvo - kaže Opers. |
’’Blica“, rekao je da izdavači ne žele da Ministarstvo pomaže u radu Saveta za štampu, jer on mora da bude nezavisan. On je zamerio i što su predstavnici novinarskih udruženja uključeni u izradu medijske strategije.
- To nije sindikalna rasprava. Na izradi strategije treba da rade predstavnici medijskih kuća - ocenio je Simonović.
- Asocijacija želi da učestvuje u izradi ovog dokumenta, ali ravnopravno i ne na osnovama medijske studije za čije autore ne mislimo da su dovoljno stručni.
Većina učesnika složila sa da je situacija u štampanim medijima teška, a kao ilustraciju velike krize, Milka Forcan, potpredsednica ’’ABC Srbije“, navela je da se broj njihovih članica (učlanjena je većina dnevnih listova i magazina) za godinu dana smanjio sa 425 na 326.
Ipak, štampa je, dodala je ona, i dalje važan medij za sve oglašivače, pa se blizu 30 odsto novca namenjenog reklamiranju sliva u dnevne i periodične novine.
Prvi regionalni Medija pres samit, na kome se okupilo više od stotinu predstavnika domaćih i stranih novinsko-izdavačkih kompanija, organizovala je oditorska kuća ’’ABC Srbija“, uz podršku Asocijacije medija.