Vozačima za dodatnu opremu treba 300 evra
Vozači u Srbiji će od 1. novembra do 1. aprila ubuduće morati da imaju zimske gume na svim točkovima na svojim vozilima, propisuje novi Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima. Za ne posedovanje odgovarajuće propisane opreme predviđene su kazne od 3.000 dinara, a za nabavku nove opreme potrebno je do 300 evra.
Novi pravilnik rogobatnog naziva donosi i dosta drugih novina. Vozači će u narednom periodu morati da nabave novi komplet za prvu pomoć, uže za vuču, lance za sneg i pomenute zimske gume.
Trošak
|
Čini se, međutim, da će obaveze vezane za zimsku opremu najviše zabrinuti vozače, s obzirom na skori start zimske sezone i veliki izdatak za pneumatike. Vozačima će, naime, za četiri nove gume i ostalu potrebnu opremu biti potrebno do 300 evra.
Demir Hadžić iz Ministarstva za infrastrukturu Srbije kaže za "Blic” da pravilnik stupa na snagu od 19. septembra te da je cilj povećanje bezbednosti i smanjenje rizika.
"Dakle, od 1. novembra do 1. aprila biće neophodno imati sve četiri zimske gume. Ovo može da se čini kao veći trošak, ali ne treba zaboraviti da su mnogi još prošle godine kupili ove gume, jer su očekivali da će im biti potrebne. Taj trošak je oko 200 evra. Postoje i gume za sve sezone, koje mogu da zadovolje i zimske uslove i nećemo praviti nikakav problem ukoliko neko ima ove pneumatike", kaže Hadžić.
Hadžić, međutim, ističe da ne očekuje lovljenje vozača u naseljenim mestima. Već kontrolu na otvorenom putu.
"Ako je saobraćajnim znakom propisano stavljanje lanaca, neophodno je da vozači postave lance na svoje točkove. Kada ima snega, a nije obavezna upotreba lanaca, vozač će ih staviti ako smatra da su mu potrebni. Kada je u pitanju naselje, tamo gde nema snega, a jeste zimski period u tim uslovima nema potrebe", objašnjava Hadžić.
On dodaje da su lanci za gume jednokratni trošak koji iznosi od 2.500 do 3.000 dinara.
Najznačajnije novine
|
"Suština ovog pravilnika jeste da za pet do 10 godina imamo mnogo kvalitetniji vozni park", ističe Hadžić.
Ono na šta bi vozači, takođe, trebalo da obrate pažnju od naredne nedelje jesu i obavezne sijalice, ali one koje odgovaraju tipu automobila koji vozite.
"Ne možete da vozite „volvo” a da imate sijalice za zastavu. Serviseri moraju da vozačima preporuče tačno onaj set sijalica koji odgovara njihovom vozilu", kaže Hadžić i dodaje da su kazne 3.000 dinara ukoliko nemate propisane opreme.
"Nisu predviđene drakonske kazne, već želimo da kod vozača probudimo svest o bezbednosti", navodi Hadžić.
Još jedan zanimljiv detalj koji će biti izmenjen novim propisima jeste i zabrana zatamnjivanja stakala. Pravilnik kaže da je zabranjeno zatamnjivati stakla napred i pozadi. Kada su u pitanju bočni prozori moguće je zatamniti ih do 25 odsto u liniji vozača, a u liniji zadnjih sedišta mogu se zatamniti i više od 25 odsto, što će biti kontrolisano na tehničkom pregledu.
Kako navode nadležni, novina u pravilniku nije samo oprema, već i uslovi za vozila, i ocenjuju da je naročito dobro što će sva vozila koja se registruju prvi put posle 1. marta 2011. morati da imaju ugrađen sistem protiv blokiranja kočnica.
Pravilnik takođe dozvoljava da se vozi i registruje samo vozilo sa volanom na levoj strani. Za vozila sa volanom na desnoj strani koja su već registrovana, vozači imaju dve godine da automobil prilagode i prebace volan na levu stranu.