Srpski agrar zaradio pola milijarde dolara
Srpski agrar je u prvih sedam meseci ove godine ostvario trgovinski suficit u razmeni sa svetom od 535 miliona dolara, što je za 11,4 odsto više nego u istom periodu lane, saopšteno je danas iz Privredne komore Srbije (PKS).
Od januara do jula 2010. godine iz Srbije je izvezeno poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u vrednosti od blizu 1,1 milijarde dolara, što predstavlja rast od 6,8 odsto u odnosu na prvih sedam meseci prethodne godine.
Istovremeno je u Srbiju uvezeno agrarnih proizvoda za 558 miliona dolara, što je za 2,8 odsto više nego u istom periodu 2009. godine. Stopa pokrivenosti uvoza izvozom sada je čak 195,8 odsto.
Izvoz: Šampion - žuti kukuruz
Saradnik u Centru za naučno istraživački rad PKS Vojislav Stanković istakao je da je najvažniji proizvod u izvozu bio žuti kukuruz koji je prodat u vrednosti od blizu 123 miliona dolara.
Izvezeni šećer od šećerne repe doneo je prihod od 84,3 miliona dolara, zamrznuta malina ''rolend'' bez dodatka šećera izvezena je za 52 miliona dolara, dok je vrednost izvoza piva dobijenog od slada bila 29,6 miliona dolara.
Posmatrano po odsecima, dominiraju robne grupe - voće i povrće sa ostvarenim izvozom u vrednosti od 253,3 miliona dolara i učešćem od 4,8 odsto u ukupnom robnom izvozu i žitarice i proizvodi na bazi žitarica, u vrednosti od 252,1 miliona dolara, takođe sa 4,8 odsto učešća u ukupnom robnom izvozu.
Uvoz: Kafa, banane, pomorandže...
Na uvoznoj strani, prema rečima Stankovića, dominira tradicionalno grupa ''nekonkurentnih'' proizvoda, a to su sirova kafa (34,7 miliona dolara), banane (19,4 miliona dolara) i pomorandže (16 miliona dolara).
Po ostvarenoj vrednosti u uvozu, najzastupljeniji su odseci voće i povrće sa vrednošću uvoza od 147,4 miliona dolara i kafa, čaj, kakao i začini u vrednosti od 84,3 miliona dolara.
Kako je ukazano, povoljni rezultati poljoprivrede Srbije u spoljnotrgovinskoj razmeni ostvareni su zahvaljujući pogodnostima koje ona ima u preferencijalnom statusu na tržištu Evropske unije (EU), kao i ostvarenoj liberalizaciji u razmeni sa zemljama zapadnog Balkana (CEFTA) i konjukturi, koja se i dalje održava na svetskom tržištu.