Svi bi veće plate, ali radije ćute
"Većina ministara podržava Dinkićev predlog o odmrzavanju zarada, samo puštaju njega da to jedini glasno i kaže", kaže u intervjuu za "Vesti" Goran NIkolić, ekonomista Instituta za evropske studije.
Pregovori Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda u petoj reviziji "stend baj" aranžmana proteći će bez većih problema, uprkos pritiscima dela vlade za odmrzavanje plata i penzija, smatra Nikolić.
Zbog čega se toliko insistira na Zakonu o fiskalnoj odgovornosti?
- Zbog toga što taj zakon vezuje ruke vladi u prekomernoj javnoj potrošnji i zaduživanju.
Svake godine vlada će morati da u parlamentu kaže koliko u fiskalnoj godini namerava da se zaduži i za koje potrebe i koliki će biti manjak, ili možda višak u državnoj kasi. Tako će se sve unapred znati, nema improvizacije, a tim zakonom će se predviđati i za koliko će se deficit budžeta smanjivati svake naredne godine.
Koja je to granica veličine dopuštenog manjka u državnoj kasi?
- To se menja. Prvo je bio predlog da to bude nula, pa onda minus 1,8 odsto do 2015. godine. Uostalom, nije isključeno da državna kasa jednog dana ima čak i višak, pa se i to mora uzeti u obzir, jer je Srbija čak i u tranzicionim godinama imala suficit budžeta.
Ima nagoveštaja da bi MMF Srbiji mogao da dopusti i veće zaduživanje, samo ako ih ubedimo da ćemo moći da servisiramo dug?
- To zavisi od bruto-društvenog proizvoda. Što je on veći, to je moguć i veći deficit. Za državu nije bitno koliko je njen dug, već da li može da ga vraća. U prvo vreme bi se, sa smanjivanjem javne potrošnje i privlačenjem investicija to pitanje moglo dovesti u ravnotežu. Ako budemo privlačili više novca i imali veći izvoz, moži ćemo i više da se zadužujemo.
Kredit u dinarima preskup
Da li verujete da će se u Srbiji više ikad stan ili auto kupovati za dinare? |
Mislite li da servsiranje duga nije problem za Srbiju, te da nam ne preti "grčki scenario"?
- Ne preti nam na srednji rok. Grčka danas plaća kamate od 13 odsto na zajmove u evrima, što su ogromne svote novca i ta zemlja je u dužničkoj krizi. Srbija nije u toj situaciji.
Naše kamate su oko šest odsto, postoji još nekoliko potencijalnih velikih privatizacionih prihoda, država može da izdaje više obveznica. Ali, ne treba se zavaravati da to nije opasno na duži rok, jer sve što se pozajmi jednom mora i da se vrati.
Da li je ozbiljno da vlada pred MMF izlazi sa dva oprečna predloga o odmrzavanju plata i penzija pre roka?
- Naizgled samo Dinkić traži odmrzavanje plata i penzija, a ostali su, navodno, protiv. Međutim, ima puno znakova da je većina ministara za Dinkićev predlog, samo puštaju njega da to jedini glasno i kaže, ali kad se o tome bude odlučivalo u vladi, ne bi trebalo da bude iznenađenje ako Dinkićev predlog dobije većinu.
Guverner u nemogućoj misiji
Da li je realno da guverner i vlada sprovedu plan o deevroizaciji Srbije?
|