Kakva berza, daj 500 dinara!
Besparica, naročito na jugu Srbije, primorala je građane koji su u besplatnoj podeli dobili deonice Naftne industrije Srbije (NIS) da ih po najnižoj ceni prodaju brokerima, ne čekajući čak ni da NIS promeni status iz zatvorenog u otvoreno akcionarsko društvo i izađe na Beogradsku berzu. Sad već bivši deoničari, uglavnom iz Žagubice, Knjaževca, Leskovca i Blaca, očigledno nisu imali ni strpljenja, ni poverenja, pa su odlučili da odmah prodaju akcije. Kupci su brokeri koji uglavnom zastupaju fondove s Kipra, Devičanskih Ostrva i sličnih egzotičnih of šor zona.
Kako NIS još nije na berzi, deonice su prodate kroz formu ugovora brokerskim kućama, koje će ih prodati na berzi onog dana kada se i naftna kompanija pojavi na listingu.
- Za kupce je to bio mudar potez - smatra Marija Kujović-Stanimirović iz udruženja građana "Akcionar", ali za građane izuzetno loš.
- Prodajući ih po nominalnoj vrednosti od 500 dinara po deonici izgubili su šansu da dobiju više kada krene slobodno trgovanje. Sve te akcije trebalo je koncentrisati u udruženju i imati bolju pregovaračku poziciju prilikom prodaje - kaže Kujović-Stanimirović.
Na redu "Telekom"
|
Iz Beogradske berze poručuju da udruživanje akcija građana nema neki naročiti značaj. U "Akcionaru" misle drugačije.
- Ukoliko budemo ostvarili naš cilj i otkupili 10 odsto deonica svih javnih preduzeća, kao i akcija NIS-a, možemo da ponudimo prodaju paketa deonica, odnosno da pregovaramo o boljoj ceni - dodaje ona.
I Dušan Belanović iz Agencije za privatizaciju misli da je bolje sačekati sa prodajom akcija.
- Proces trgovanja na Berzi je jednostavan, građanima ne treba neko da ih savetuje. Na šalteru pošta dobiće sve informacije i savet koji bi dobili i od brokera. I za prvu trgovinu neće plaćati proviziju - kaže Belanović.
Pakovanje akcija većeg broja akcionara u jedinstvenu ponudu radi prodaje na berzi nije moguće, kao što nije moguće ni odlučivati kome će akcije biti prodate, odnosno od koga će biti kupljene.
Ako se volja prodavca i kupca o ceni poklope, dolazi do kupoprodaje bez dodatnog uticaja i biranja partnera sa druge strane transakcije, naglašavaju na Beogradskoj berzi.
- Akcijama nije moglo da se trguje dok su bile u formi prava, ali, kad su podeljene, to se promenilo. Ne možemo da zabranimo nekome da proda akcije, to bi bilo ograničavanje njihovih prava. Govorimo stalno da se građani raspitaju i da ne trguju pre pojavljivanja deonica na Beogradskoj berzi - objašnjava Belanović.
Koliko će zaista vredeti akcije na Beogradskoj berzi kad se NIS konačno nađe na listingu, niko ne može da tvrdi u ovom trenutku.