Mali: Želimo da privučemo još više investicija iz EU i Kine
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je za magazin FDI Intelligence, koji izdaje londonski Fajnenšl tajms, da Srbija sada ima zdravu ekonomsku osnovu za napredak i da želi da privuče još više investicija i iz EU i iz Kine.
Mali je rekao da Srbija napredujemo u reformama započetim 2014. godine i da sada ljudi počinju da osećaju rezultate promena koje su postignute u prethodnih pet godina.
Podsetio je da je naša zemlja 2014. godine bila na ivici bankrota.
- Pokrenuli smo veoma težak ali odlučan program reformi sa MMF-om. Uspeli smo da postignemo izvanredne rezultate. Naš budžetski deficit je u 2014. iznosio oko 6,2 odsto BDP-a, dok smo u 2018. godini imali fiskalni suficit od 0,6 odsto. Treću godinu zaredom smo ostvarili suficit. Javni dug je u 2014. godini iznosio oko 70 odsto BDP-a, sada iznosi 50,6 odsto - naglasio je srpski ministar finansija.
Pored toga, Srbija je 2018. privukla otprilike polovinu direktnih stranih investicija koje dolaze na Balkan, što je iznosilo oko 3,5 milijardi evra, dodao je Mali.
"Kao rezultat tih investicija, uspeli smo da smanjimo nezaposlenost sa 25,9 odsto u 2013. na 12 odsto u 2018. Naš rast BDP-a u 2018. bio je 4,3 odsto i bio je jedan od najbrže rastućih u Evropi".
Mali ističe da je Srbija, pored održavanja finansijske stabilnosti i ekonomskog rasta, usmerena ka dostizanju investiciona kreditnog rejtinga.
Navodi da je za Srbiju ključni ekonomski prioriteti fokisiranje na dalji ekonomskio razvoj i da je ključno pitanje kako održati visoke stope rasta BDP-a pošto bi to omogućilo veće plate, viši životni standard građanima, kao i više novca za budžet.
"Drugo, diverzifikujemo naše izvore trgovine i investicija. Imamo dobre odnose sa EU. Formalno smo na putu ka članstvu i radimo na usklađivanju sa EU standardima. Istovremeno, održavali smo dobre odnose sa SAD, Rusijom i Kinom. Mi smo mala zemlja i želimo da imamo investicije iz svih ovih zemalja. Zato predsednik Srbije Aleksandar Vučić insistira na regionalnoj političkoj stabilnosti. Važno je da održimo tu stabilnost zato što ona donosi veći ekonomski razvoj".
Na komentar novinara da je EU postala opreznija po pitanju kineskih investicija i kakav je njegov stav o tome, Mali je naglasio da su Kinezi dobrodošli u Srbiji pod uslovom da poštuju nases propise i zakone.
Ističe da su se nedavno kineske kompanije prijavile na tenderu za pronalazak strateškog partnera za Železaru i RTB Bor i pobedile.
- Ohrabrujuće je da vidimo sve više stranih direktnih investicija iz Kine. Takođe, proizvođač guma Linglong planira da uložiti milijardu dolara u fabriku u Srbiji. Svi ovi kineski investitori su dobrodošli, sve dok igraju po našim pravilima. Po tom pitanju smo potpuno usklađeni sa EU - kaže Mali.
Na pitanje kada se očekuje tender za Komercijalnu banku i kakav je plan, ministar finansija Srbije je rekao da se očekuje pokretanje procesa privatizacije te banke u maju i da bi taj proces trebalo da bude okončan do kraja 2019.
Mali očekuje da će biti zainteresovane dobre privatne banke i da će biti pronađen partner za našu najveću državnu banku i da će učestvovati u dalje u razvoju zemlje.
- Što se tiče Telekoma Srbija, u ovom trenutku vlada više ne razmišlja o privatizaciji tog preduzeća. Mi u stvari investiramo u Telekom Srbija, kako bi pratili tehnološke promene i razvijali 5G mrežu - kazao je Mali.