Gorivo u Srbiji opet skuplje: Sad kriva i Venecuela?!
Cena nafte je na svetskom tržištu na istorijskom maksimumu, od novembra prošle godine s 50,47 dolara otišla je na 70,62 dolara za barel, pa na pojedinim pumpama u Srbiji uz auto-put evrodizel košta i 170 dinara (1,44 evra).
Za poslednje poskupljenje benzina od oko pet dinara (0,04 evrocenti) dakle kriv je skok cene nafte na svetskom tržištu, ali i visoke akcize.
- Najveći uticaj na promenu cene goriva ima skok cene nafte na svetskom tržištu, ali i visina akcize koja je u našoj zemlji dosta visoka - kaže Boban Atanacković, predsednik udruženja Nafta.
Atanacković ne spori da dešavanja na svetskom tržištu nafte i američke sankcije Iranu i Venecueli koji su veliki proizvođači, negativno utiču na cenu goriva na srpskim pumpama.
- Dešavanja u Venecueli mogla bi dodatno da utiču na globalnu cenu "crnog zlata" jer je berza sirove nafte jedna od najosetljivijih, i to ne samo na geopolitička dešavanja, nego i na razne manipulacije i veštačka kretanja. SAD sada imaju značajnu sopstvenu proizvodnju, ali su zato Kina i Indija veliki uvoznici i američke sankcije Iranu mogle bi da pogode svetsko tržište - ističe Atanacković.
Prema njegovim rečima, kod nas oko 60 odsto čine poreska zahvatanja države, koja bi mogla da utiče na zadržavanje cene tako što bi smanjila akcize, što se već dešavalo pre nekoliko godina zbog krize sa niskim vodostajem Dunava.
- Dakle kada bi država smanjila akcizu, to bi i pored skoka cene nafte na svetskom tržištu učinilo da cena ostane na sadašnjem nivou - tvrdi Atanacković.
Jeftinije u komšiluku
Mnoge države u okruženju subvencionišu cenu dizela zbog njegovog uticaja na privredu.
- Činjenica je da nafta ugovorena po sadašnjoj ceni stiže na isporuku tek za tri meseca, tako da su na tržištu još uvek prisutne ranije zalihe. Ipak, naftne kompanije kod nas uglavnom ne prate taj tempo, već vrlo brzo podižu cene goriva, dok prilikom kasnijeg pada na svetskim berzama prilično tiho i u manjoj meri snižavaju cene - kaže Atanacković.