Čuvajte se "Sniženja"
Dok traju sezonske rasprodaje sa cenama obuće i odeće nižim i do 70 odsto, stručnjaci upozoravaju kupce da budu oprezni. Na plakatima nikada ne piše na koje se proizvode sniženje odnosi jer kod nas ne postoji sistem kontrole, upozoravaju iz udruženja potrošača.
Dok se najavljuje poskupljenje osnovnih životnih namirnica, a kupovna moć građana opada, u Beogradu su ovih dana velike rasprodaje. Trgovci beleže povećan promet, jer ljudi kupuju i ono što im možda ne treba, a udruženja potrošača upozoravaju na oprez.
Na izlozima većine prodavnica odeće i obuće ovih dana nalaze se natpisi - sniženje do 30, 50, pa čak i do 70 odsto. Za neke je to jedina prilika da obnove garderobu. Anketirani građani uglavnom su složni da cene jesu niže, ali ne i dovoljno.
U beogradskim radnjama majice se mogu naći po ceni od 300 dinara, suknje, čak i haljine koje posle sniženja koštaju 500 dinara. Ali, kada na izlogu piše sniženje do nekog procenta, kupci treba da budu oprezni, jer to znači da nije baš sve u radnji jeftinije za, na primer, 70 odsto.
"Šta znači do 70 odsto, može da znači i 10 i 5, a možda znači i 70 odsto", objasnio je Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača.
Papović je dodao da na plakatima ne piše za koje artikle i istakao da kod nas ne postoji sistem kontrole.
"Tržišna inspekcija ne radi svoj deo posla i mnogi trgovci upravo zbog toga, svesni činjenice da nema dovoljno inspektora, da mogu da prevare inspektora, možda na jedan ili dva proizvoda snize cenu, a ostali artikli nemaju sniženje", izjavio je Papović.
Bilo da su sniženja 10 ili 70 odsto, trgovci su uvek na dobitku, kažu stručnjaci. Snižena cena robe često je i realna, a trgovci zarađuju na velikim maržama.