Evropa ne mora da brine, ruske energente je nemoguće blokirati
Ako pogledate kartu sveta, iz vojne perspektive nema te flote koja bi mogla blokirati Rusiju, odnosno ruske luke, pa čak i da se ogromna američka mornarica uveća deset puta. Nemoguće je blokirati Severni morski put, kao i ruske luke na Dalekom istoku, piše Sputnjik.
"Pokušaj blokade morskih puteva bi značio objavu rata"
Šef britanske naftne kompanije "Britiš petroleum" Bob Dadli, nastupajući na konferenciji u Londonu, izneo je stav da bi novi paket američkih sankcija "Gaspromu" i "Rosnjeftu" urušio čitav energetski sistem Evrope. Dadli je precizirao da bi nove američke sankcije Rusiji, čije je uvođenje predviđeno u novembru, mogle da dovedu do kolapsa energetskog sistema Evrope, u slučaju da se primene protiv kompanija poput "Gasproma", "Lukojla" i "Rosnjefta".
Imajući u vidu da je "Britiš petroleum" na tržištu Rusije prisutan još od početka devedestih godina prošlog veka i da danas ima udeo od 19,75 odsto u kompaniji "Rosnjeft", može se pretpostaviti da Bob Dadli tačno zna šta govori i da ne diže paniku u prazno.
Dok deo stručnjaka smatra da su brige prvog čoveka britanske naftne kompanije osnovane, mnogi smatraju da su ovakve najave više privlačenje medijske pažnje.
Ruski stručnjak Valerij Vajsberg ipak optimistički gleda na mogući razvoj situacije.
Pročitajte još:
* Šamar SAD usred Moskve, Rusija zabrinuta
* Tramp Nemcima: Rusi vas drže u šaci; Nemci: Nećemo tebe pitati
- Mislim da novi paket sankcija koji je predvideo Stejt department, ne predstavlja tako značajnu opasnost naftnom, odnosno energetskom sektoru. Moguće je da će, ako sankcije budu uvedene, određene kompanije zaista imati dodatne probleme, ali američke mere ne bi trebalo da utiču ni na eksploatisanje, niti na dalja istraživanja novih izvorišta nafte. Osim toga, ne verujem da će SAD zaista u potpunosti onemogućiti Rusiju da izvozi energente, odnosno ne verujem u apokaliptični scenario - ističe Vajsberg.
Međutim, da se SAD ne šale, izjavio je još krajem septembra ministar unutrašnjih poslova Rajan Zinke, nastupajući na konferenciji o energetici u Pitsburgu. Ministar je tada kao mogućnost pomenuo "morsku blokadu Rusije", kako bi se "sprečile isporuke energenata u bliskoistočne države, baš kao što se to sada sprovodi u Evropi".
Sergej Cekov, član komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije u izjavi za ruske medije objasnio je da reči Zinkea "nisu na mestu".
- Izjava je čudna, jer ne postoji mogućnost blokade morskih puteva. Odnosno, ovakav pokušaj bi faktički značio objavu rata, a to je svakako daleko ozbiljnija mera od sankcija - istakao je Cekov.
Administracija predsednika Trampa je i ranije više puta javno osporavala ruske energetske projekte u Evropi. Vašington smatra da Rusija koristi prirodne resurse kako bi navodno vršila politički uticaj na zapadne države. Moskva je više puta isticala da se SAD suprotstavljaju "Severnom toku 2", pre svega jer time žele da olakšaju put američkom tečnom gasu ka Evropi.