"Nemamo snage da se pobunimo"
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranka Savić nazvala je sramotnim izmene Zakona o Agenciji za korupciju kojima je za oko 5.000 funkcionera omogućeno da paralelno rade na više državnih poslova i istakla da je to jasan dokaz da Srbija nije pravna država.
- Šta reći na takav skandal, kada je grupa ljudi zarad održavanja na vlasti i opstanka Vlade po svaku cenu, spremna i da prekrši Ustav. To je još jedan dokaz da državni poslenici sebi ne uskraćuju ništa, a građanima sve, njima je ova zemlja majka, a radnicima maćeha - kaže Savićeva za "Vesti".
Zašto sindikati i radnici nisu reagovali na ovakav potez vlasti?
- Iz naših kontakata sa ljudima vidimo da su deprimirani i oguglali. Kažu da posle sankcija, bombardovanja i otkaza, više nemaju snage ni za šta. Mi smo ubijen narod i sve radimo mimo sveta. Kako shvatiti da u ovom trenutku, dok svi turisti beže iz Grčke u kojoj je talas štrajkova, 7.000 naših građana čeka sa kanisterima benzina da pređe granicu i ode tamo.
Ljajić jači od zakona
|
Kako su Grci jedinstveni u zahtevima, a u Srbiji su razjedinjeni ne samo radnici, već i sindikati ?
- Naše sindikalne organizacije nikako da postignu dogovor. Ali, najveći i među sindikatima ima razlike, jer je Savez samostalnih sindikata koji ima najviše članova i materijalnih sredstava, potkupljen i u sprezi sa vlašću, dok ostali nemaju para.
Naš sindikat je i u nemilosti, jer nećemo da ćutimo, pa nas zato nisu pozvali ni u Socio-ekonomski savet vlade koji odlučuje o radničkim pitanjima.
Zašto su slabe reakcije sindikata na odluku Vlade da zaposlenima javnom sektoru s platama do 500 evra, pomogne isplatom od 50.
- Samo je ASNS reagovao, pismima predsedniku i Vladi, jer je neshvatljivo da državna uprava s velikim platama dobija pomoć dok radnici u JUMK-u primaju 60 evra, a IMT-a 200.
Pri tom su selektivno delili novac zaobilazeći gradske komunalne službe u Srbiji. Nama je jasno da država podmićuje javni sektor koji je mnogo bolje organizovan od uništene radničke klase i da je cilj vlasti da izbegne njihovu organizovanu pobunu. Ali, to je ta porazna slika i politika Srbije danas.
Mogu li sindikati da nađu zajednički imenitelj u borbi za prava radnika?
-Ovih dana su se sve centrale su se složile da 1. septembra krenemo u opštenarodni bunt zbog katastrofalnog predloga penzijsko invalidskog osiguranja. Skupićemo milion potpisa za njegovo povlačenje iz skupštinske procedure i održati veliki protest ispred Vlade.
Ako to ne pomogne, idemo u generalni štrajk, a tada ćemo tražiti i odgovore za loše vođenje ekonomske i spoljne politike. Zahtevaćemo i da nam se kaže zašto umesto racionalizacije administracije, država svakodnevno zapošljava nove službenike, a radnike ostavlja na ulici.
Tadić na ispitu demokratije
Da li vas iznenađuje što je amandman kojim su funkcioneri zadržali više fotelja, potekao od bivšeg ministra pravde Vladana Batića?
|