Čadež: Dobre vesti za privredu
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da je vladin paket stimulativnih mera za rasterećenje i podsticaj privrednom rastu i novom zapošljavanju, koji je danas predstavio ministar finansija Siniša Mali, zaista dobra vest za privredu i još jedan rezultat unapređenog dijaloga poslovne zajednice i vlade, koji u ime svojih članica vodi Privredna komora Srbije.
- Odluka da se ukinu doprinosi za osiguranje u slučaju nezaposlenosti na teret poslodavca i pojedini parafiskalni nameti, kao i promena načina obračuna amortizacije, prvi je i značajan korak u rasterećenju privrede. Možda ne toliko po visini ušteda koje će kompanije u ovom trenutku pojedinačno ostvariti, ali sigurno kao uvod u celovitu reformu poreskog sistema, dogovorenu sa MMF-om, kroz koju će se u narednim godinama realizovati i inicijative privrede za značajnije smanjenje poreza i doprinosa - izjavio je Čadež.
Ujedno to je, po predsedniku Komore, dokaz da su se, zahvaljujući reformama sprovedenim u proteklim godinama, stekli uslovi da se privredna aktivnost podstakne i smanjenjem opterećenja na zarade.
- Dostigli smo tačku od koje privredni razvoj možemo podržati i stimulativnijom poreskom politikom i većim podsticajima, na način koji neće ugroziti izvršenje obaveza države, a Srbiju će učiniti atraktivnijom poslovnom i investicionom destinacijom - smatra Čadež.
Čadež je uveren i da će nastavak započete transformacije i modernizacije Poreske uprave doneti bolji servis, jednostavnije i transparentnije procedure, bolju komunikaciju privrede sa poreskom administracijom i brže sistemsko rešavanje nekih problema sa kojima su se privrednici suočavali u proteklom periodu. Privredna komora Srbije je, napominje, uključena i aktivno učestvuje u radnoj grupi za modernizaciju Poreske uprave.
- Za privredu su posebno značajne mere koje će direktno uticati na unapređenje konkurentnosti, paket podsticaja za razvoj i bolje korišćenje inovativnog potencijala i povezivanje kapitala velikih kompanija sa malim inovativnim, što je inicirala PKS, kao i povećanje javnih investicija u infrastrukturu - naglašava predsednik Privredne komore Srbije.
To, po rečima Čadeža, potvrđuje da je država konsolidacijom javnih finansija i rešavanjem statusa nekih velikih sistema, stvorila prostor za veća budžetska ulaganja u razvojne projekte, snažniju podršku zdravom delu privrede i ubrzanje strukturnih reformi.
- Mada naizgled nema direktne veze sa privatnim sektorom, ukidanje zakona o privremenom umanjenju penzija i fazno napuštanje zakona o privremenom smanjenju plata u javnom sektoru, imaće, uz rastuće investicije i izvoz, kao ključne stubove održivog rasta, pozitivne efekte na jačanje privredne aktivnosti. Doprineće povećanju lične potrošnje, što će direktno uticati na veću tražnju za proizvodima i uslugama naših kompanija i dodatno podržati jačanje BDP-a u sledećoj godini i narednom srednjoročnom periodu - smatra Čadež.