Telekom predstavio novi platformu: Lovac na kvarove i lopove
Uspostavljanjem LoRa mreže Telekom je pokazao da ide u korak sa svetskim kompanijama, a prva je kompanija u regionu koja pušta platformu IoT (internet stvari) , kazao je Predrag Ćulibrk, generalni direktor Telekoma Srbije.
Ćulibrk je kazao da ova tehnologija rešava dugogodišnji problem Telekoma, a to je neovlašćen prilaz stanicama i krađu kablova.
On je rekao da će u budućnosti ova tehnologija imati primenu u vodoprivredi, eolektroprivredi, poljoprivredi, zdravstvu.
Ćulibrk je pojasnio da LoRa tehnologija nije komercijalna usluga, tj. nije usluga za građane.
- Zasad građani neće imati problem da nemaju mrežu zbog kvara u slučaju krađe. U budućnosti očekujem da ova tehnologija ima veliku primenu naročito u zdravstvu - kazao je on i to ilustrovao primerom da će primera radi pacijent imati senzorsku narukvicu, a lekar će moći da putem toga prati njegovo zdravstveno stanje.
Poljoprivrednici će moći uz pomoć ove tehnologije da prate na primer vlažnost zemljišta, rekao je Ćulibrk.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je da je Telekom Srbija je jedna od retkih kompanija koja je imala poverenja u domaće startap kompanije i udruženim snagama uspostavila ovu mrežu.
- Ovo rešenje napravljeno je ovde, ovo je 'made in Serbia' - kazala je Brnabić.
Ona je naglasila da Telekom Srbija ovim idejnim rešenjem uvećava vrednost kompanije, od čega svi građani imaju koristi jer je ovo državna kompanija.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež kazao je da je primena ove tehnologije veliki doprinos za ubrzanu digitalizaciju.
- Na taj način domaćim firmama iz svih sektora privređivanja – od agrobiznisa i energetike, preko industrije do uslužnih delatnosti – obezbeđuju se efikasnija poslovna rešenja, konkurentska prednost i osnova za pametan rast - istakao je Čadež.
Dejan Dramićanin, osnivač Bitgear-a, uveren je da će rešenje u saradnji sa Telekomom, koje spada u red najvećih IoT projekata u Evropi, pokrenuti razvoj novih domaćih rešenja za digitalnu transformaciju.