Poljska bi da se oslobodi "ruskog zagrljaja", ali...
Eksperti poljske gasne industrije izražavaju nadu da će posle 2022. godine, kada istekne dugoročni ugovor sa Rusijom koji se tiče isporuka prirodnog gasa sa poluostrva Jamal na severu Sibira, Poljska konačno postati nezavisna što se tiče isporuke energenata.
"Znam da su Poljaci ljuti na Rusiju"...
Prema rečima predstavnika poljske kompanije "Gas sistem" Tomaša Stempenja, zahvaljujući projektima poput "Baltik pajpa", kao i širenju lučkog terminala u mestu Svinoujšće za prijem morskih tankera sa tečnim gasom iz SAD, ali i zahvaljujući novim zajedničkim projektima Varšave sa Kijevom i Pragom, Poljska može postati novi gasni centar u regionu.
Optimizam Poljske je porastao i nakon rasprave u Kongresu SAD povodom projekta zakona o mogućem uvođenju sankcija ruskom projektu "Severni tok 2".
Međutim, Aleksandar Pasečnik, stručnjak analitičkog centra ruskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti smatra da su realno male šanse da Poljska stvori energetski hab na svojoj teritoriji.
- Već postoje države koje zaista imaju veće mogućnosti, poput Austrije i Nemačke. Poljska teško da može da ostvari tako nešto, iako "hab" vrlo pompezno zvuči u kontekstu logistike. A povodom razgovora o diversifikaciji isporuka gasa u Poljsku, znate, planovi da se kupuju velike količine tečnog gasa iz SAD, ne idu u prilog zamisli da Poljska može postati energetsko čvorište, hab.
Znam da su Poljaci ljuti na Rusiju, jer gas iz Sibira prodajemo Nemcima po nižoj ceni i mnogi od mojih kolega su me nekoliko puta otvoreno i ljutito pitali zašto se gas ne prodaje različitim kupcima po istoj ceni. Na to uvek odgovaram da se u uslovima tržišne ekonomije, prilikom formiranja cena, sve uzima u obzir! - kaže Pasečnik i dodaje:
- Sa određenim partnerima, konkretno sa Nemačkom, Rusija je tokom godina izgradila odnos poverenja. Osim toga, Nemačka je najveći kupac ruskog gasa, a onaj ko mnogo kupuje, dobija veće popuste. Postoji još jedan momenat, a to je da je Nemačka važan učesnik strateških projekata "Severni tok" i "Severni tok 2". I to se takođe uzima u obzir. A Poljska se distancirala od Rusije.
- Poljska je politički oponent Rusije u energetskoj sferi, bez obzira na to što oni kupuju prilično velike količine gasa od nas. Pretpostavljam da će oni nastaviti da kupuju ruski gas, iako imaju potpisane ugovore za isporuku tečnog gasa iz SAD, koji je inače skuplji od ruskog. Do 2022. godine Varšava može da govori bilo šta, da tvrdi da je neophodno oslabiti takozvanu hegemoniju "Gasproma" i tako dalje. Ali, ne mislim da će posle 2022. godine prestati ruske isporuke gasa u Poljsku. Još je rano sada davati ocene - zaključuje ovaj stručnjak.