Sramna praksa supermarketa: Ovo je najokrutniji paradoks...
Supermarketi na Zapadu koriste kupovnu moć kako bi prisilili dobavljače da snize cene, što doprinosi izrabljivanju poljoprivrednika, smatra organizacija Oksfam.
Obaranjem cena doprinose izrabljivanju pa i prisilnom radu miliona poljoprivrednika širom sveta, objavila je neprofitna organizacija Oksfam.
"Milioni žena i muškaraca koji proizvode našu hranu zarobljeni su u siromaštvu i suočeni sa okrutnim uslovima rada dok prehrambena industrija zarađuje milijarde dolara", poručili su iz Oksfama, prenosi Poslovni dnevnik.
"Od prisilnog rada na ribaricama u jugoistočnoj Aziji do plata koje generišu siromaštvo na indijskim plantažama čaja i radnicima na rubu gladi u vinogradima Južnoafričke Republike, kršenje ljudskih i radničkih prava previše se ukorenilo u lancima nabavke hrane", stoji u Oksfamovom izveštaju.
Najvišu cenu plaćaju radnici na dnu lanca snabdevanja, upozoravaju iz Oksfama.
Na Tajlandu više od 90 odsto radnika u fabrikama za preradu plodova mora navelo je da u prethodnom mesecu nije jelo dovoljno da zadovolji svoje potrebe.
Oko 80 odsto njih su žene, upozoravaju iz organizacije.
U Italiji, gde većinu radnika u poljoprivredi čine migranti, 75 odsto žena zaposlenih u proizvodnji voća i povrća kazalo je da su one same ili članovi njihovih porodica bili prisiljeni da propuste obroke jer nisu mogli da priušte kupovinu dovoljne količine hrane.
"Jedan je od najokrutnijih paradoksa našeg vremena što ljudi koji proizvode našu hranu i njihove porodice često nemaju dovoljno novca za hranu", naglašavaju u Oksfamu.
Kritikovali su velike evropske i američke supermarkete koji po njihovim tvrdnjama ne vode računa o dostojanstvu proizvođača hrane.
Jedan od uzroka produbljivanja nejednakosti jest želja lanaca supermarketa da tokom cele godine nude široki izbor prehrambenih proizvoda po niskim cenama.
Od te želje najviše profitiraju sami supermarketi, pokazuje Oksfamov izveštaj, ne vodeći previše računa o uslovima rada zaposlenih.