Koliko košta kilogram košulja?
Proizvodi sa oznakom "mejd in Čajna" odavno su preplavili srpsko tržište. Roba iz ove daleke zemlje uvozi se deklarisana u kilogramima umesto u metrima. Kontrolom uvoza, kao i kvalitetom ove robe, niko od zvaničnih institucija u zemlji ne bavi se ozbiljno.
Država postojećim carinskim zakonom, Zakonom o kontroli tržišta i Zakonom o zaštiti konkurencije ima načina da se bori protiv prekomernog uvoza kineske robe, ali, nažalost, ti zakoni se slabo primenjuju.
Problem je što se vrlo često u našu zemlju unosi kineska roba deklarisana u kilogramima umesto u metrima ili komadima, i, naravno, prijavljena gramaža tkanine dozvoljava da vrlo dobro manipulišete metražom koju unosite u zemlju.
Zakon iz 1992. striktno zahteva od uvoznika da robu deklariše na srpskom jeziku, da na srpskom mora biti napisano ko uvozi robu, kakav je sastav, način održavanja, veličine... Tržišna inspekcija može nedeklarisanu robu da zapleni, ali to se retko dešava.
U Evropskoj uniji nemaju ovakav problem, jer je roba iz Kine oporezovana po veoma visokim carinskim stopama. U EU postoje spiskovi kineskih firmi i robe, uz navedene precizne podatke o količinama, od kojih evropske kompanije nabavljaju robu. Ona mora biti fakturisana po realnim cenama, pa onda ne predstavlja nelojalnu konkurenciju tamošnjim firmama.
Koliko je kineskih košulja i haljina u našim ormarima možda najbolje govori podatak da smo ne tako davne 2000. godine iz ove zemlje uvezli robu u vrednosti od 74 miliona dolara, da bi se samo osam godina kasnije ta cifra popela na neverovatnih 1,25 milijardi dolara. Naš izvoz u tu zemlju je skroman i manji je od dva miliona dolara.