Slovenačko kukavičje jaje
Da je neko pre dvadesetak godina rekao vojvođanskom seljaku da će se na zelenim pijacama, kvantašima i prodavnicama mešovite robe kupovati poljoprivredne proizvode uglavnom iz inostranstva, zasigurno bi mu odbrusio da je lud.
Jovo Smrzlić, inženjer poljoprivrede iz Šida, upozorava da se u Srbiju uvozi bez ikakve kontrole.
- U megamarketu domaći kupac pazari pasulj i beli luk iz Kine, Grčke, Turske, Kazahstana i ne znam još sve odakle. Najčešći odgovor za nekontrolisan uvoz svega i svačega je ''cene su povoljnije''. Ali, situacija na terenu kaže drugačije! Evo, ovde na području Sremskog okruga, na ovim plodnim oranicama uzgaja se prvoklasan krompir, crni i beli luk, paradajz, paprika, kupus, karfiol, u modernim plastenicima povrće stiže vrlo rano i po ceni je vrlo konkurentno uvoznoj robi - kaže Smrzlić.
Prosto deluje nestvarno da sremski proizvođači vina uvoze grožđe iz Makedonije i Grčke pod izgovorom da ga nemaju dovoljno.
- Podneblje Iriga imalo je najbolje breskve i jabuke ajdare decenijama unazad, baš kao i grožđe. To su dobro namirisali Slovenci, još davnih godina pre raspada SFRJ. Lukavo i mudro su nam uvalili kukavičje jaje i u Irigu otvorili ''Fruktalovu'' fabriku za proizvodnju sokova, pod izgovorom kako će zaposliti radnu snagu iz tog dela Srema. Zauzvrat oni su u bescenje dobijali najbolje vrste breskvi, jabuka, grožđa, kajsija i od toga pravili sokove i nama ih prodavali po paprenim cenama!
Uvozimo i jabuke, kruške, lubenice, dinje iz Grčke, Turske, Makedonije a imali smo ih da ih jede pola Evrope! Stoga su mnogi proizvođači, razočarani ovakvom politikom, uništili svoje zasade kvalitetnog voća, a vinogradi su ostali u parlogu.
- Nekadašnji sremskomitrovački gigant ''Pinki'' imao je svoje hladnjače, specijalno napravljene za jednu od najkvalitetnijih vrsta kruške ''viljamovke'' za čuvenu rakiju, a za njom su naprosto poludeli Italijani. ''Pinkija'' više nema, hladnjače je neko kupio "za tepsiju ribe'', odneo ih, niko ne zna ni gde ni kako, zasadi krušaka su opustošeni, i to je kraj tužnoj priči. Takvih primera širom Vojvodine je na pretek - gnevno veli Sava Stanković, inženjer poljoprivrede, jedan od najcenjenijih kada je u pitanju naše voćarstvo.
Goran Radovanović, zaštitnik potrošača za opštinu Sremska Mitrovica, kaže da je slična situacija i kod uvoza industrijskih proizvoda.
- Naše prodavnice pune su šporeta, veš mašina, televizora, raznih peći, klima-uređaja i još kojekakve druge tehničke robe najčešće uvezene iz Slovenije, razne fabrike iz Nemačke i Austrije preplavile su robom naše radnje. Kinezi nam prodaju sve i svašta, a zalepe marke najpoznatijih evropskih proizvođača. Nema kvalitetne kontrole uvozne robe, pa najčešće kupujemo mačku u džaku - otvoren je Radovanović.
Nema niko idealnu klimu- Stočarske proizvođače toliko su upropastili uvoznici da su ljudi praktično odustali od gajenja svinja, goveda, ovaca jer nam je slađe mesto iz komora za duboko zamrzavanje u Poljskoj. Pravdamo se lošim vremenskim uslovima, koji ne idu naruku našim proizvođačima, pa kako je u susednim zemljama, je l' oni imaju baš tako idealnu klimu? Jasno je da, što se tiče modernizacije u poljoprivrednoj i stočarskoj proizvodnji zaista zaostajemo, čak i za nekadašnjim republikama SFRJ, ali to nije razlog da nas preplavi bofl roba - priča Jovo Smrzlić. |
Šta uvozi Srbija? Lešnik iz Gruzije, egipatske gaće...