Od kukuruza do letovanja
Iz Brisela u poslednje vreme sve češće ističu da stabilnost Zapadnog Balkana zavisi od srpsko-albanskih odnosa. Evropski zvaničnici posebno insistiraju na ekonomskom povezivanju zemalja regiona, sa akcentom na infrastrukturi, trgovinskim i projektima u oblasti kulture.
Svesni očekivanja Brisela proevropske vlade u Beogradu i Tirani intenzivno rade na poboljšanju odnosa dve zemlje, dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić neretko ističe da oni politički nikada nisu bili bolji.
Srbi sve češće na albanskom moru
Iako turističke agencije iz Albanije već 10 godina redovno posećuju Sajam turizma u Beogradu, svega tri do pet hiljada srpskih turista godišnje odlazi u Albaniju, dok se broj albanskih turista u Srbiji i ne registruje, s obzirom na njihov mali broj.
Tome u prilog idu podaci iz Privredne komore Srbije da je u 2017. godini ukupna robna razmena dve zemlje u odnosu na godinu pre povećana za čak 33,9 procenata i iznosila je 158,6 miliona evra.
- Suficit je na našoj strani. Mi plasiramo najviše energente, pšenicu, kukuruz, brašno, a uvozimo najviše sezonsko voće, povrće, cement, plastiku, delove za obuću... - precizira Nenad Đurđević, direktor Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom PKS.
Srpska komora ove godine planira da organizuje dane Srbije u Tirani.
Jedan od značajnih regionalnih projekata jeste izgradnja puta Niš-Priština-Tirana-Drač kako bi se ubrzao protok ljudi i robe u regionu. U delu srpske javnosti izgradnja ovog auto-puta je osporavana, jer se procenjuje da će on zapravo koristiti samo spajanju Albanaca na Kosovu sa maticom.
Ali, ovakvi skeptični stavovi ne ometaju srpske privrednike da se interesuju za ulaganja u Albaniji. I to pre svega u oblasti turizma.
Albanija gradi sve više luksuznih hotela na 450 kilometara svojih plaža, a brojni investitori iz Srbije zainteresovani su za ulaganje u hotelijerstvo te zemlje. Tijana Maljković iz sektora za turizam Privredne komore Srbije (PKS) kaže da postoji značajan potencijal za saradnju i rad i na zajedničkoj turističkoj ponudi.
- Naredne godine planiramo sa Albanijom da napravimo zajednički turistički proizvod koji će obuhvatiti najmanje četiri, pet, turističkih agencija iz Srbije i Albanije - kaže ona.
Razlog za ovakav paket aranžman je činjenica da su Srbija i Albanija male zemlje, koje pojedinačno na svojoj teritoriji ne mogu da zadrže goste duže od dva ili tri noćenja, dok turisti iz dalekih zemalja žele da na putovanju, na kome provedu od 10 do 15 dana, obiđu što više zemalja.
Ekonomsko "osvajanje"
Direktor agencije za odnose s javnošću i markenting Represent Communications Borislav Miljanović kaže da Kosovo treba da "osvajamo" ekonomski .
- Treba iz Srbije da izvozimo pamet i onda ne treba da brinemo. Dok god se na Kosovu čita srpska literatura, Kosovo je naše. Treba da nas tamo bude više kroz konkretne stvari... i albanska populacija doživljava pad nataliteta, a veliki deo tržišta drže srpske firme - podseća Miljanović.