"Dodatni posao": Za 3 meseca zaradila 60.000 evra
Sve više ruskih građana mora da radi još jedan posao kako bi uspeli da spoje kraj s krajem. Skoro milion i po njih okrenuo se zbog toga svakodnevnom trgovanju na berzi.
Kako navodi Blumberg koji se poziva na istraživanje jednog od najuglednijih ruskih fakulteta, Više škole za ekonomiju, 40 odsto domaćinstava nema dovoljno novca mesečno za zadovoljavanje najosnovnijih potreba, poput hrane i odeće.
Nezavidna socijalna situacija posledica je dvogodišnje recesije iz koje je Rusija izašla prošle godine skromnim rastom BDP-a od 1,5 odsto.
Životni standard posebno je narušilo slabljenje kursa rublje. Međutim, taj problem nije splasnuo, štaviše prošlog meseca je eskalirao, prenosi Poslovni dnevnik.
Naime, proširivanjem američke liste sankcioniranih osoba i kompanija početkom meseca što je posebno pogodilo velikog svetskog proizvođača aluminijuma, kompaniju Rusal, ruska valuta je samo tokom aprila potonula osam odsto. To je najveći mesečni pad vrednosti rublje od 2015. godine.
Veliki broj Rusa bolji život pokušava da pronađe na berzi kroz svakodnevno trgovanje, usprkos riziku gubitka većine uloženog novca zbog izraženijih oscilacija u ceni.
Prema podacima Moskovske berze, samo prošle godine 250.000 građana otvorilo račune u brokerskim kućama.
Rusija trenutno broji 1,4 milion malih deoničara koji su aktivni na berzi dok ih je još 2010. bilo 714.000.
Jedna od uspešnijih investitorki je i 54-godišnja Natalija Orlova, zaposlena u jednoj moskovskoj fabrici koja je u vreme Sovjetskog Saveza proizvodila i svemirske rakete.
- S mesečnom platom od 400 dolara ne može da se preživi - tvrdi Orlova koja je počela da trguje na berzi još 2003. godine.
Od oktobra do decembra prošle godine Orlova je na berzi zaradila 4,5 miliona rubalja (60.000 evra).
- Finansijska tržišta jedno su od mesta gde zaista možete da promenite svoj život i da se izvučete iz siromaštva - zaključuje Orlova.