Kako zadržati radnika u Srbiji
Ako se smanje porezi i doprinosi na zarade, jedna od opcija je da se to prelije na povećanje neto zarada, ali postoji i opcija da se to prelije na investicije.
Smanjenje poreza privredi čije bi efekte osetili radnici u privatnom sektoru, član Fiskalnog saveta Srbije, Nikola Altiparmakov, vidi kao jednu od mera za smanjenje velike migracije radnika iz Srbije i regiona u Zapadnu Evropu.
- Ako se smanje porezi i doprinosi na zarade, jedna od opcija je da se to prelije na povećanje neto zarada, ali postoji i opcija da se to prelije na povećanje investicija i zapošljavanje novih radnika, čime pomažete nezaposlenima, tako da bi na kraju dana, radnici i nezaposleni bili na dobitku - rekao je Altiparmakov novinarima, po završetku tradicionalnog sastanka Srpske asocijacije mandžera i Fiskalnog saveta.
Na pitanje ima li prostora za smanjanje poreza u ovoj godini, odgovara da aktuelni fiskalni trendovi ukazuju na suficit za koji su velike šanse da se održi do kraja godine.
- To znači da će postojati neki fiskalni prostor, i onda ostaje društveno i političko pitanje kako ćete to da rasporedite. Ako povećate plate i penzije maksimalno koliko vam budžetski prostor dozvoljava, onda nećete imati velikog prostora za smanjenje poreza, tako da je to bio slučaj ove godine - kaže Altiparmakov.
Preporuka Fiskalnog saveta je, kako podseća, da plate i penzije treba da rastu u skladu sa privrednim rastom. Za privrednike su, prema njegovim rečima, daleko važnija pitanja mogućnost za smanjenje poreza, za efikasniju naplatu poreza, borba protiv sive ekonomije, nego povećanje plata i penzija.
- Kada imate smanjenje poreza, na taj način takođe stimulišete tražnju. Taj porez negde će se u privredi preliti u investicije, a negde će se u privatnom sektoru kod građana preliti u potrošnju, ali u potrošnju onih građana koji rade u privatnom delu privrede, a ne u javnom sektoru - dodaje on.