Srbi i stranci, saradnja se isplati
Na najvećem svetskom industrijskom sajmu koji se ove nedelje održava u Hanoveru Privredna komora Srbije nije organizovala zajednički štand kompanija iz naše zemlje, pa su neke naše firme stigle samostalno, a neke u sastavu stranih investitora ili grupa s kojima sarađuju.
Samostalne štandove imaju samo FMT iz Zaječara, Minel iz Zrenjanina i Comel iz Beograda. Ako bi tražili vizuelno najboljeg reprezenta Srbije onda je to svakako FTM iz Zaječara jer je jedino na njihovom štandu vidno istaknut naziv države iz koje dolaze.
FMT (Hala 12, štand B07) već skoro 50 godina proizvodi merne transformatore srednje jačine, a kako kaže Srđan Petrović menadžer za izvoz, oni izvoze po celom svetu, a prethodnih godina naročito dobre rezultate postižu s ruskom kompanijom Tavrida elektrik koju su upoznali upravo na sajmu u Hanoveru.
Na spisku izlagača stoji da se na štandu E89 u Hali 13 nalazi fabrika razvodnih električnih ormarića Evrotehna iz Konareva, kod Kraljeva, ali kad na tu adresu dođete jasno se vidi da je to mesto zauzela nemačka Šol grupa (Scholl).
Istina, tu je prisutan Marko Marković, dizajner Evrotehne i dva njihova veća električna ormarića, ali i još jednog našeg čoveka, Novosađanina Borisa Đivuljskija i koji se predstavlja kao projekt - koordinator Group M+S .
Ohrabruje prvi nastup
Comel iz Beograda proizvođač velikih energetskih transformatora, tržište na Bliskom istoku je izgubio zbog ratova, pa bi se rado sa Balkana proširio i na EU tržište. Na sajmu u Hanoveru su prvi put, a kako menadžer Dejan Radojković kaže, utisci su ohrabrujući.
- Šol je nemačka grupa koja se bavi raznim električarskim delatnostima, a mi im prodajemo električne razvodne ormane - objašnjava Marković.
- M+S je nemačka asocijacija koja udružuje više kompanija i asocijacija iz elektro-branše, a tu pripada i Šol iz Fulde. Ja sam njihov predstavnik u Novom Sadu. Razvijanjem saradnje između srodnih firmi postižu se bolji rezultati. To je saradnja koja se svima isplati - objašnjava Đivuljskij napominjući da se M+S bavi čak i školovanjem električara.
Na spisku izlagača nalazi se i Eves iz Čačka, a Eves je u stvari iz Švedske i pogone ima u Čačku i Gradiškoj u Republici Srpskoj. U Čačku proizvode čelične federe za razne namene, a u Gradiškoj "štancaju" metalne ploče i od njih prave razne sitne metalne predmete (držače kablova, kućišta za brave).
Poziv zemljacima
Firma Minel enerdži iz Zrenjanina proizvodi transformatore za srednje napone, a u Hanoveru je prvi put.
Bili su na sajmovima u Berlinu i Dubaju, a kako kaže vlasnik Siniša Kocić, rado bi da u kontakt stupe s našim ljudima koji imaju firme ili su zaposleni u elektro-branši, ali i sa onima koji bi želeli da investiraju u Srbiji.
Sličan je slučaj i sa firmom Dunkermotoren koja je u spisku izlagača najavljena kao firma iz Subotice, a radi se o pogonu nemačkog Bondorfa iz Baden Virtemberga.
- U Subotici proizvodimo getribe i imamo 140 zaposlenih, a za ovaj grad smo se odlučili jer je u bescarinskoj zoni, manji je porez nego u Nemačkoj, a ima i visoko stručnu radnu snagu koja nam je u proizvodnji potrebna - objašnjava menadžer Lotar Keterer.
Jelšingrad radi i po narudžbi
Na zajedničkom standu BiH ( hala 4, štand G52) izlaže sedam firmi iz Federacije i dve iz Republike Srpske. Fabrika Novi Jelšingrad iz Banjaluke proizvodi alatne mašine, a Tikt iz Gradiške, pored povezivanja stranih i domaćih firmi, bavi se i proizvodnjom drvene, plstične, metalne i auto-galanterije.
Kako ističe inžinjerka Ana Bosnić, fabrika alatnih mašina Novi Jelšingrad iz Banjaluke, prese za ugaono savijanje lima i hidraulične prese od 315 tona proizvodi serijski, a alatne mašine za specijalne potrebe rade i po narudžbini.
- Imamo i bogat izbor rezervnih delova, koje kao i mašine nose pečat CE, što znači da imaju sertifikat Evrope - naglašava menadžer Srđan Đurić, ističući i geografsku prednost Banjaluke koja je sa EU povezana savremenim auto-putem.