Srspke šljive ''otišle“ u Rusiju
Gotovo sve količine šljive "čačanska ranka" ubrane ove godine otišle su na zahtevno rusko tržište, a ovdašnji voćari su izuzetno zadovoljni cenom koja je dostizala 100 dinara za kilogram plodova prve klase.
Domaći hladnjačari su na početku otkupa ovu sortu plaćali od 90 do 100 dinara, dok je kasnije cena pala na 70 dinara. Pri kraju berbe, druga klasa imala je cenu od 40 dinara.
Proizvođači ističu da su prezadovoljni postignutom cenom i mnogi već prave planove da obnove stare zasade i povećaju površine pod ranim sortama šljiva, stvorenim u čačanskom Institutu za voćarstvo u proteklih nekoliko decenija.
Najbolju cenu na tržistu imaju "čačanska ranka" i "čačanska najbolja", a obe sorte zahtevaju punu primenu savremenih agrotehničikih mera, krupne su i odličnog kvaliteta, ali im rađanje po godinama nije ujednačeno.
Vlasnik hladnjače iz Milićevaca Darko Topalović kazao je da je samo on do sada u Rusiju izvezao 50 tona šljiva, a put tog tržišta uskoro će otići i preostalih sedam tona.
"To tržište je veliko, ali i zahtevno, jer se traže kvalitetni plodovi, upravo onakvi kakvi su bili ovog leta", dodao je Topalović.
Radenko Pupavica iz Lipnice, jedan od većih proizvođača šljiva u čačanskom kraju, koji ima zasad od četiri hektara, takođe je obradovan dobrom cenom.
Za "čačansku lepoticu", koja tek stiže, najavljena je cena od 40 dinara, a za "čačansku najbolju", čija berba počinje još kasnije, očekuje ponudu otkupljivača od 55 do 60 dinara za kilogram.
Jedino je, prema njegovim rečima, ove godine sorta "stenlej" podbacila, pa je njen rod gotovo prepolovlen.
"Šljiva je zaista dobrog kvaliteta, osim tamo gde je bilo grada. Loši vremenski uslovi jedino su donekle uticali na krupnoću plodova 'čačanske lepotice', ali je i kod nje kvalitet zadovoljavajući. Poslednje kiše povoljno su uticale da najedraju plodovi i ove kvalitetne sorte, koja tek stiže", kazao je Tanjugu dr Milisav Mitrović, viši naučni saradnik Instituta za voćarstvo, u kome je do sada stvoreno 14 novih sorti šljiva.
Za neke od njih interesuju se i u inostranstvu, pa se očekuje da prve sadnice odu u uskoro u Nemačku, a trenutno je na pomolu priznavanje još jedne nove sorte krupnog plavog ploda.
Nadaleko poznate čačanske sorte šljiva čine više od trećine od oko 230.000 stabala ovog voća, koliko ih ima u ovom delu Srbije. Ostalo je pod "stenlejom" i domaćim autohtonim sortama, među kojima je i čuvena "požegača" ili, kako je u okolini Čačka zovu - "madžarka".
Nove sorte iz Instituta za voćarstvo, u šta su se voćari odavno uverili, odlikuju se izuzetno dobrim rodom, koji se kreće od 40 do 50 tona po hektaru.