Koji su zaključci usvojeni na sastanku o brašnu u Skoplju?
Na pakovanjima brašna od jednog, dva i pet kilograma kontrolne markice će se lepiti u Srbiji, a na pakovanjima od 25 i 50 kg u Makedoniji, predviđa se, pored ostalog, u Zaključcima koje su usvojile delegacije Srbije i Makedonije na sastanku povodom rešavanja problema u trgovini brašnom.
Deset zaključaka koji su usvojeni na sastanku u Skoplju, u koje je Tanjug imao uvid, predviđaju sledeće:
- Kontrolne markice tipa A koje se koriste za pakovanja brašna od 1, 2 i 5 kilograma, lepiće se kod proizvođača/izvoznika brašna.
- Markice tipa B koje se koriste za pakovanja brašna od 25 i 50 kilograma, kontrolne markice lepiće se u Republici Makedoniji.
- Formiraće se Komitet sastavljen od nadležnih institucija Republike Makedonije i Republike Srbije. Prva sednica Komiteta održaće se 14.03.2018. godine u Beogradu.
- U roku od 30 dana Komitet će predložiti sistemsko i trajno rešenje za problem u međusobnoj trgovini brašnom, kako bi se ubuduće izbegle ovakve situacije.
- U roku od 30 dana od dana osnivanja, Komitet će notirati sva otvorena pitanja i predložiti rešenja za uklanjanje svih barijera i prepreka u međusobnoj trgovini.
- U odnosu na kontrolne markice Komitet će u predviđenom roku analizirati opravdanost uvođenja markica i ako postoji saglasnost privrednih komora dve zeml?e, radiće se na njihovom potpunom ukidanju.
- Države potpisnice su saglasne da preko nadležnih institucija dve zemlje pojačaju kontrolu, u cilju suzbijanja nelegalne ekonomije i trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima.
- Dve države potpisnice se obavezuju da u potpunosti poštuju međusobne bilateralne sporazume o fitosanitarnoj saradnji i saradnji u oblasti bezbednosti hrane i veterinarstva, potpisane 2012. godine.
- Države potpisnice se obavezuju da se u budućnosti ne primenjuju bilo kakve barijere u međusobnoj trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima i da će raditi na ubrzavanju i olakšavanju procedura na graničnim prelazima, kako bi se sprečila duga zadržavanja i omogućio brz protok robe, što je u duhu Berlinskog procesa i stvaranja zajedničkog ekonomskog prostora.
- Komitet će održavati sednice najmanje jednom u tri meseca, u cilju praćenja postignutih rezultata, kao i sprečavanja novih pojava necarinskih barijera i prepreka slobodnom protoku robe i usluga.
Zaključke je u ime Srbije potpisao potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasilj Ljajić, a ispred makedonske strane ninistar poloprivrede, šumarstva i vodoprivrede LJupčo Nikolovski.