Imamo novog "kralja" nafte, a nije Putin
SAD su spremne da povećaju proizvodnju sirove nafte za 10 odsto u 2018. na oko 11 miliona barela dnevno. To navodi istraživačka kompanija Ristad enerdži.
Vađenje nafte iz škriljaca trebalo bi da omogući SAD da budu iznad Rusije i Saudijske Arabije kao vodeći svetski proizvođač nafte, piše ta kuća. SAD još od 1975. godine nisu svetski lideri, a nisu bile nijednom otada ispred Rusije i Saudijske Arabije.
- Tržište se potpuno promenilo zbog američkih škriljaca - rekla je Nađa Martin Vigen, potpredsednica Ristada.
Pročitajte još:
* Tajni susret u Njujorku: Američki naftni baroni i 12 Putinovih prijatelja
* Okretanje Rusije na Istok udarilo na naftno tržište Evrope
Njihovo istraživanje bazira se na tome kako je revolucija sa škriljcima pretvorila Ameriku u energetski centar, što je Donald Tramp i obećao. Proizvodnja nafte u SAD jeste pala od dogovora u OPEK, ali nije bila potpuno zaustavljena. Tako su se zalihe gomilale, što je dovelo do rušenja cena od 100 do svega 26 dolara za barel.
Proizvodnja nafte iz škriljaca prilično se oporavila od vađenja basena kod Zapadnog Teksasa. Sve to bilo je praćeno i većom cenom nafte, ali i sama tehnologija je jeftinija i lakša. IAE je nedavno prognozirala da će američka proizvodnja sirove nafte u 2018. smanjiti na 10 miliona barela dnevno.
Ristad enerdži međuitim misli da je američka proizvodnja već u decembru premašila 11 miliona barela dnevno, i tako nadmašila lidere OPEK, Rusiju i Saudisjku Arabiju.
Ima i onih koji su skeptični. Tako Biron Vien, potpredsednik kuće BKS smatra da će nafta iz škriljaca ove godine biti "razočaravajuća", i da će cena biti oko 80 dolara za barel.
Zemlje članice OPEK dogovorile su se da će produžiti dogovor o smanjejnu proizvodnje, ostaje da se vidi da li će SAD ovo poštovati.
Soim toga, Vlada predsednika Trampa namerava da dopusti bušenje praktično pred čitavom obalom. Ipak, o toj nameri će se još "razgovarati".
Ugovor o uvozu nafte u SAD je u poslednjih devet godina opao za 25%. Istovremeno, izvoz nafte u SAD je procvetao pošto je 40-godišnja zabrana isporuke sirove nafte ukinuta u 2015. godine. Izvoz se više nego utrostručio tokom prošle godine. SAD još uvek uvoze više nafte nego što se izvoze, ali taj jaz se smanjuje.