Severni put svile: Šta Kinezi traže u Sibiru?
Gasni projekat "Jamal LNG" mogao bi da donese korist ne samo ruskoj ekonomiji već i Kini, piše "Čajna dejli".
Naravno, najveću korist od projekta će imati, kao vlasnik kontrolnog paketa akcija, ruska kompanija "Novatek". Predsednik Rusije Vladimir Putin je nazvao početak rada "Jamala" važnim korakom za rusku ekonomiju, njenu energetsku granu, kao i za korišćenje arktičkih resursa i stvaranje Severnog morskog puta.
Uostalom, kako navodi list, svoju korist od "Jamala" imaće i francuska kompanija "Total" i kineska "Nešenel petroleum korporejšen". Poslednja, zajedno sa investicionim fondom "Puta svile" kontroliše 29,9 odsto paketa akcija.
Kako se očekuje, zahvaljujući "Jamalu", Kina će godišnje dobijati 4 miliona tona prirodnog gasa. To će pomoći da se reši problem nedostatka resursa u severnim područjima Kine.
Zbog toga što je preduzeće izgrađeno u arktičkoj zoni, na Severnom morskom putu, gas može biti isporučen Kini za 15 dana, što je 20 dana manje nego tradicionalnim putem preko Sueckog kanala.
Novi put koji prolazi između Tihog i Atlantskog okeana, duž severne obale Rusije, može postati neka vrsta "severnog puta svile" - projekta za koji su zainteresovani i Moskva i Peking, navodi "Čajna dejli".
Ovaj put je zvanično ušao u program "Novog puta svile" u junu ove godine. Na ovaj način, "Jamal LNG" postaje veoma važan strateški projekat kako za Rusiju tako i za Kinu, i predstavlja primer mogućnosti saradnje između učesnica "Novog puta svile".
Zahvaljujući "Jamalu", "Novi put svile" je došao i do krajnjeg severa, gde Kina namerava da ojača saradnju sa Rusijom i drugim državama i radi na zajedničkom osvajanju Arktika.