Angela Merkel krije prljavu tajnu Nemačke
Nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, koja ima i nadimak "klimatska kancelarka“ zbog forsiranja obnovljivih izvora, CNN je izvukao "kostura iz ormara".
A posledice se tiču celog sveta. Njen prelaz na obnovljivu energiju doveo je do toga da Nemačka danas dosta koristi zelenu energiju, u danima kada je posebno sunčano ili vetrovito čak i do 85 odsto celekupne energetske potrošnje se zasniva na tome.
To je dobar biznis i samo kad se sve sabere, uočava se da Nemačka od 2009. nije bitnije smanjila emisiju ugljeni dioksida. Nemačka je još na emisiji 900 miliona tona CO2 godišnje, što je daleko najviše u Evropi.
Francuska, navodi CNN, ispušta manje od pola toga. CNN je zaboravio da navede da to nije posledica ekološke agendee u Francuskoj, nego nuklearnih elektrana čija gradnja uvek znači jezivo zagađenje s CO2, kao i zatvaranje.
U Nemačkoj se svakog dana otvaraju nove najmodernije vetro- ili neke druge turbine i realni cilj Berlina je da ta nacija do 2050. ima udeo zelenih energenata od 60 odsto. Istovremeno, Nemačka je u ogromnoj opasnosti da ne ispuni ciljeve niti za 2020. niti za 2030. iz Pariskog klimatskog sporazuma.
A ako Nemačka to ne uspe, onda celom svetu preti da neće ispuniti uslove za zadržavanje zagrevanja Zemlje na do 2°C. CNN tu ispravno zaključuje da je to zaista prljava nemačka tajna, da obnovljivi izvori energije očigledno nisu dovoljni, nego je neophodno planski i hitno izbacivati ugalj kao energent, štedeti energiju, oporezivati emisiju CO2, elektrovati prevozne sisteme. U tim područjima Nemačka nije predvodnik, nego loš primer.
Nemačka zaista ima najviše termoelektrana na ugalj u Evropi, neke stare joj se već raspadaju, gradnju već započetih ne zaustavlja, i to ne samo zbog industrijskih lobija konzervativaca, nego i zbog zabrinutosti SPD-a da će izgubiti podršku ako se izgube radna mesta u tim, po pravilu njihovim glasačkim basenima.
Nemačka je zato još uvek više zavisna od uglja, nešto malo preko trećine, nego od obnovljivih izvorima energije. S druge strane, Nemačka partija Zeleni zalaže se za potpuno izbacivanje do 2030, ali vlada u Berlinu ih ne sluša.