Posao za Kinu je posao, a za Ameriku - rat
Dok su SAD koncentrisane na ratove, Kina želi ekonomki prosperitet, kaže poslovni savetnik Džerald Selente.
On predviđa da će kineska ekonomija postati najveća za manje od 10 godina.
"Političari lažu, ali brojevi ne. Pogledajte pad Amerike i napredak Kine. Trend je neupitan. Broj američkih domaćinstava srednje klase su se smanjila sa 61% koliko ih je bilo 1971. na 50% danas, dok je njihov broj u Kini porastao sa pet odsto, koliko je bilo 2000. godine, neposredno pre pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji, do skoro 35 odsto danas", rekao je Selente.
Peking se obavezao da će investirati u svoju ekonomsku budućnost, što se moglo i videti u govoru predsednika Si Đinpinga na Kongresu Komunističke partije Kine, ukazuje analitičar.
"Kina ulaže u svoju budućnost. Od visokotehnoloških do novih električnih vozila, ubrzavanje razvoja Interneta, razvoj naprednih i inovativnih preduzeća. Ulaganje u luke i aerodrome, inicijativa Jedan pojas, jedan put... Kina je na brzom putu da postane ekonomski lider - prva u svetu", napisao je Selente.
Situacija je suprotna u SAD, kaže.
"Nikada ne možete da čujete takve reči od američkih političara. Uporedite viziju Đinpinga i na primer akciju predsednika Trampa da napravi najveći zid u američkoj istoriji. Tu nema reči o rastućim potrebama za bolji život, harmoniju, kuturni napredak", rekao je Selente.
"I Tramp je veran akcijama ratovanja na Bliskom istoku, Avganistanu i Africi. Sa druge strane, predsednik Đinping na prvo mesto stavlja kinesku privredu i modernizaciju", dodao je on.
Dok kineska ekonomija hrli ka rastu od 6,5 do 7%, SAD se zaglavljuju u rasponu od dva do 2,5%, što, kaže Selente, jasno govori da će Kina postati najveća ekonomija za samo 10 godina.
Prema njegovim rečima, SAD imaju priliku da odlože kinesku dominaciju, ali samo ako Vašington prestane da sponzoriše ratove i okrene se Volstritu.