Spremite se za novo doba: Rusija i Kina eliminišu dolar
Putin i Si polako ali sigurno eliminišu dolar iz međusobnih plaćanja članica BRIKS. Bivši ekonomista "Goldman Saksa" Džim O′Nil smatra da bi pet država BRIKS moglo da igra vodeću ulogu u svetu u dvadeset i prvom veku.
Zemlje BRIKS treba da imaju veću moć
Kako i dolikuje lideru zemlje koja je od SAD preuzela ulogu lidera ekonomskog globalizma, kineski predsednik Si Đinping je, otvarajući zasedanje BRIKS, ocenio da bi pet država tog saveza trebalo da igraju aktivniju ulogu u globalnom sistemu upravljanja, s obzirom na složene promene koje se dešavaju u svetskoj zajednici.
U prilog tvrdnji Sija da bez učešća BRIKS mnogi svetski izazovi ne mogu da budu efikasno rešeni govore i brojke. Tri milijarde ljudi u Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoafričkoj Republici čini 42 odsto svetske populacije, te zemlje se prostiru na 30 odsto ukupne površine planete, a BDP od 16,8 biliona dolara čini gotovo četvrtinu globalnog - 22,3 odsto.
Putin traži ambiciozne ciljeve
I ruski predsednik Vladimir Putin smatra je došlo vreme da BRIKS prilagodi strategiju aktuelnoj ekonomskoj realnosti i postavi nove ambiciozne ciljeve, između ostalog da stvori zajedničku platformu za energetska istraživanja, ali i da brzo pređe na kreditiranje u nacionalnim valutama.
Lideri pet država na samitu u kineskom gradu Sjamenu dogovorili su se da se direktna ulaganja obračunavaju u nacionalnim valutama. Razgovaralo se čak i o mogućnostima uvođenja kriptovalute kao alternative drugim instrumentima plaćanja.
Ekonomista Borislav Borović za Sputnjik kaže da se na globalnom finansijskom tržištu spremaju velike promene, čiji su inicijatori, pre svega, zemlje BRIKS. Vraćanja zlata kao garancije za nacionalne valute i "svrgavanje" dolara kao zvanične svetske rezervne valute, samo je jedna opcija, ali je realnije da "dedolarizacija" zapravo bude zamena uzajamnim plaćanjima u nacionalnim valutama zemalja BRIKS, ističe on.
Rusi odmah menjaju dolare za zlato
Dolar je svetska rezervna valuta, koja zamenjuje zlato, a petro dolar je donedavno bio isključiva valuta za trgovinu naftom. Rusija koja poseduje stalni priliv dolara kroz prodaju nafte i gasa, sada odmah menja te dolare za zlato po trenutnim cenama koje su u padu pošto su veštački oborene, kao što je slučaj i sa naftom. Time se postižu dva efekta - kompenzuje se gubitak niske cene nafte, a diže se vrednost zlata.
Američka Uprava federalnih rezervi je štampanjem para bez pokrića praktično primorala vodeće nacije da ozbiljno razmotre izbacivanje dolara i razmenu u nacionalnim valutama.
Zato i ne treba da čudi što je pre dve nedelje u intervjuu kineskoj agenciji Sinhua, bivši ekonomista "Goldman Saksa" Džim O′Nil, ocenio da bi pet država BRIKS moglo da igra vodeću ulogu u svetu u dvadeset i prvom veku.