Šta Soroš zna što drugi ne znaju?
Džordž Soroš, koji je slavu stekao kada se pre 25 godina kladio na pad britanske funte, pa ju je tako i oborio, sada se kladi na pad američke ekonomije.
Odnosno na pad glavnih indeksa njujorške berze. U to je, kako pokazuju podaci američkih regulatornih tela, uložio 1,8 milijardi dolara.
Štaviše, u svoju je procenu Soroš toliko uveren da u nju nastavlja da ulaže iako je ove godine već izgubio preko milijardu dolara "šortujući“ vrednost berze - prognozirajući dakle pad njene vrednosti - a ona je ove godine porasla za preko 10 procenata.
Da li je Soroš izgubio poslovnu sposobnost ili vidi nešto što drugi ne vide? I šta o stanju globalne ekonomije, ovog neoliberalnog ekonomskog poretka u kome živimo, govori podatak da je 10 najbogatijih pojedinaca u proteklih godinu dana svoje bogatstvo uvećalo za preko 100 milijardi dolara, dok je istovremeno lična zaduženost Amerikanaca dosegla najveći nivo u istoriji a njihovi realni prihodi stagniraju već decenijama?
- Kao što su još 2005. bili najavljeni događaji 2008, tako se i sada najavljuje pucanje "balona" u američkoj ekonomiji. Ovakve analize pojavljuju se u vrlo ozbiljnim evropskim ekonomskim medijima, upozorenja čak postaju sve oštrija, a na neki način ih je potvrdio i Međunarodni monetarni fond - kaže za Sputnjik ekonomska novinarka Ruža Ćirković.
Tokom predizborne kampanje Donald Tramp je neprestano upozoravao da je njujorška berza "veliki, naduvani balon sapunice", dakle da je njena vrednost nerealna i prenaduvana i da će balon da pukne. Međutim, od kada je postao predsednik, a vrednost berze nastavila da raste, upravo u tome on pronalazi dokaz uspeha američke ekonomije s njim na čelu. Koji od dva Trampa je bliži istini?
- Doći će do ozbiljnog pucanja i američke i drugih berzi - uveren je advokat i nekadašnji direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović, ističući da nema paradoksa u činjenici da se o krahu berze govori kad je berza na vrhuncu.
- Uvek je tako. Ljudi žele da veruju da je sve u redu i da će bogaćenje biti nastavljeno, ali svi objektivni pokazatelji govore da su se cifre toliko odmakle od realnosti da je pucanje tog balona neminovno - pesimistički zaključuje Pavlović.