Kineski zid stiže do Kragujevca?
Proizvođač automobila koji je odabrao ime po Kineskom zidu nije krio da ima velike ambicije za evropsko tržište. Da li to znači da na njemu može biti mesta za još jednu fabriku "Grejt vol motorsa"? U Kragujevcu, na primer.
Za "Džip", krunski dragulj kompanije "Fijat Krajsler automobili" (FCA) i svetski simbol američke vojne i proizvodne moći, zainteresovan je kineski kupac. Tim rečima je američki dnevnik "Volstrit džurnal" upravo najavio da kinski proizvođač automobila "Grejt vol motors" planira da podnese ponudu za preuzimanje "Džipa", poznatog brenda FCA. Da su vesti pridali dužnu pažnju jasno je već i iz toga što su tekst potpisala tri novinara, iz Šangaja, Vašingtona i Detroita.
Iz FCA su, doduše, rekli da im se kineska kompanija nije obraćala, ali je portal "Automotiv njuz" izvestio suprotno i citirao portparola "Grejt vol motorsa":
- Naš strateški cilj je da postanemo najveći proizvođač SUV-a (kombinacija gradskog i terenskog vozila) na svetu. Preuzimanje "Džipa", globalnog SUV brenda, omogućilo bi nam da ostvarimo cilj.
To je podstaklo akcije FCA koje su porasle za 3,9 odsto na 11,12 evra u trgovanju na berzi u Milanu, dok su akcije "Grejt vol motorsa" na Šangajskoj berzi skočile 3 odsto.
Pročitajte još:
* Ako Fijat ne izađe na rusko tržište, lako može otići iz Srbije?
Kolike su šanse za transakciju?
Koliko je verovatna ta transakcija i da li je vest bila dodatni razlog za brigu radnika u kragujevačkoj fabrici FCA?
Te vesti prenete su i na sajtu kineske grupacije, ali nije rečeno ko je to izjavio sa njihove strane, kaže dugogodišnji dopisnik iz Pekinga, a potom i predstavnik Ministarstva spoljnih poslova, a donedavno i Ministarstva trgovine Srbije u Kini Zoran Đorđević. On smatra da se za sada može govoriti samo o nagoveštaju i ukazuje na komplikovanu kinesku proceduru.
- Da li će stvarno do tog posla doći to je rano govoriti jer je potrebno da se poštuju mnoge procedure u samoj Kini, pogotovo kada je reč o preduzeću koje nije u državnom vlasništvu. Takve kupovine se odobravaju na najvišem mestu u Kini - kaže Đorđević za Sputnjik.
Procedura je, kako napominje, prilično komplikovana. Kada je druga kineska fabrika automobila kupovala "Volvo" u pregovorima su, kaže, učestvovali i predstavnici kineskih vlasti.
Kompanija "Grejt vol motors", osnovana 1984. godine, koja funkcioniše kao akcionarsko društvo, možda nije poznata široj srpskoj javnosti, ali su je svojevremeno posetili srpski zvaničnici.
Već "merkali" Zastavu
Pre dolaska "Fijata" u Kragujevac, u potrazi za partnerom za kragujevačku "Zastavu", sa srpskim predstavnicima se 2010. godine u fabrici obreo i sagovornik Sputnjika dok je još radio u našoj Ambasadi u Pekingu.
Kada su je posetili ona je, kako napominje, bila u punoj fazi razvoja, u usponu, kao uostalom i automobilska industrija u Kini uopšte. Reč je o kompaniji koja ima sopstveni istraživački institut koji broji oko 7.000 stručnjaka. Kupili su dosta zapadne opreme, imaju svoje poligone za ispitivanje bezbednosti u saobraćaju.
- Iako se kompanija kao akcionarsko društvo nalazi na Honkonškoj berzi i ima pravo da trguje akcijama, mislim da je za tako veliki potez kao što je preuzimanje FCA ili nekog "Fijatovog" posla, neminovna saglasnost kineskih vlasti - zaključuje ipak Đorđević.
Plan B za Kragujevac?
Da li činjenica da je i ona svojevremeno bila u igri za rešavanje pitanja fabrike u Kragujevcu baca novo svetlo na temu imamo li plan B u slučaju povlačenja "Fijata" iz Kragujevca. Ta mogućnost povlačenja je već predočena tokom nedavnog štrajka radnika u kragujevačkoj fabrici, koji nije izazvao posebnu reakciju rukovodstva "Fijata". Mnogi su to protumačili i odsustvom zainteresovanosti za nju, pogotovo što desetogodišnji ugovor FCA i Vlade Srbije, koja je vlasnik trećine fabrike, ističe na kraju iduće godine. A nagoveštaja o proizvodnji novog modela automobila, koji bi garantovao njen ostanak, nema.
Činjenica je da je "Grejt vol motors" šesti proizvođač automobila u Kini, ali i najveći izvoznik, i da, pored pikapa i SUV-a, za šta je posebno zainteresovan, pravi i putničke automobile. Bitan je i podatak da od 2012. godine ima i svoju fabriku u susednoj Bugarskoj. Već tada su evropski stručnjaci za automobilsko tržište upozoravali da evropski proizvođači ne bi smeli da potcene konkurenciju koja dolazi iz Kine.
Modeli već stigli do Srbije
Od kraja 2014. godine najveći nezavisni kineski proizvođač automobila "Grejt vol motors" stigao je i na tržište Srbije sa dva modela koji se već godinama prodaju na svetskim tržištima - "H6" i "stid 5" koji se prave u Bugarskoj.
SUV "H6" je već tri godine najpopularniji model "Grejt vola" u Kini, koji je u svetu prodat u milion primeraka. Proizvođač automobila koji je odabrao ime po Kineskom zidu nije krio da ima velike ambicije za evropsko tržište. Da li to znači da na njemu može biti mesta za još jednu fabriku "Grejt vol motorsa"? U Kragujevcu, na primer.
Tim pre što Rojters navodi da generalni direktor FCA Serđo Markione traži partnera ili kupca za kompaniju koji bi joj pomogao da reši rastuće troškove i razvije tehnologiju za električne automobile. U Kini su u tome već odmakli.