Sve veći pritisak na Katar: UAE prave veliki presedan
Zbog sukoba s Katarom, Ujedinjeni Arapski Emirati nameravaju prvi put da uvezu naftu iz SAD, prenosi nemački "Blid" pozivajući se na obaveštene izvore.
Preciznih podataka o količini za sada nema, ali se zna da je Nacionalna naftna kompanija Abu Dabija naručila tanker kapaciteta oko dva miliona barela, koji bi trebalo da bude isporučen u septembru, izjavile su u sredu za Rojters dve osobe upoznate s planovima.
Reč je o nafti koja se dobija iz škriljaca, kontroverznom tehnikom bušenja pod pritiskom, tzv. frekingom. Lako ulje zameniće kondenzat, koji su članice OPEK-a do sada uvozile iz Katara i koji se uglavnom koristi za dobijanje sirovog benzina.
Zajedno sa Saudijskom Arabijom, Egiptom i Bahrejnom, Emirati su prekinuli diplomatske i ekonomske odnose s Katarom, koji optužuju za finansiranje terorista i saradnju sa Iranom, glavnim suparnikom u regionu.
Zahvaljujući frekingu, SAD su značajno proširile ponudu nafte, što je počev od sredine 2014. izazvalo pad cena nafte i izložilo velikom pritisku Organizaciju država izvoznica nafte (OPEK). Pomenuta tehnika je, međutim, veoma skupa i osporavana iz ekoloških razloga.
Saudijska Arabija i njene arapske saveznice objavile su crnu listu 18 organizacija i osoba koje navodno održavaju veze sa islamskim ekstremistima i vlastima u Kataru.
Saudijska novinska agencija SPA u utorak je izdala saopštenje, u kome četiri arapske zemlje pozivaju Katar da preduzme mere protiv devet “terorističkih” humanitarnih i medijskih organizacija i devet pojedinaca.
Na listi su tri organizacije sa sedištem u Jemenu i još šest iz Libije, koje arapske države optužuju za kontakte sa Al kaidom. Pojedinci iz Katara, Jemena, Libije i Kuvajta optuženi su da učestvuju u kampanjama za prikupljanje priloga za Front al Nusra i druge terorističke milicije u Siriji.
Saudijska Arabija, Egipat, Bahrejn i Ujedinjeni Arapski Emirati traže od Katara i da ugasi televiziju Al Džazira i zatvore tursku bazu u zemlji.
Katar je odbio zahteve, koje smatra kršenjem suvereniteta zemlje, a u tome ga podržava vlada u Ankari, koja, istovremeno, ne želi da naruši odnose sa šeicima u Saudijskoj Arabiji.