Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 14.07.2017.
20:26
Vestionline, Tanjug A

"Šta je krenulo naopako, jesu li izbledele nade Srbije?"

Evropska unija mora da pokaže regionu da još uvek ima šansu da joj pristupi, piše "Ekonomist".

youtube.com/Politicarenje 011
Nekoliko turbulentnih situacija je uzburkalo EU 

Balkanskim zemljama je još 2003. godine rečeno da je njihova budućnost u EU, ali danas su nade Srbije i još pet aspiranata - izbledele, dodaje londonski nedeljnik.

Evropljani, koji su se "opekli" posle preuranjenog ulaska Rumunije i Bugarske 2007. godine, ali i Bregzita, ne pokazuju veliku volju da prošire svoj klub. 

Izjava predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera iz 2014. godine, koji je rekao da nema proširenja tokom njegovog petogodišnjeg mandata, oslabila je mogućnosti reformista na Balkanu, navodi "Ekonomist" i dodaje da danas samo 43 odsto Srba kaže da želi u EU, dok je 2009. članstvo podržavalo 67 procenata srpskih građana. 

List se pita šta je krenulo naopako. Pristupanje bi, kako se kaže, nateralo korumpirane elite u regionu da omoguće medijsku slobodu, jačaju vladavinu prava i liberalizuju svoje ekonomije. Mali broj njih želi da učini nešto od ovih dobri stvari, a njihovim zemljama nedostaje snažna administracija koja bi mogla da prođu kroz promene. 

- Oni više ne veruju u to kada ih lažemo u vezi pristupa i mi ne verujemo njima kada nas lažu da će se povinovati pravilima EU - rekla je Vesela Černeva iz Evropskog saveta za spoljne odnose. 

U poslednje vreme bilo je nekoliko turbulentnih momenata, piše list navodeći primer krize u Makedoniji, napetosti između Srbije i Kosova. 

Iako se kasnije region smirio delimično, kako se navodi, naporima američkih diplomata, posebno Nemačka strahuje od novih sukoba, a visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini ulaže intenzivne diplomatske napore na Balkanu. 

O lideru Srbije

To, kako navodi "Ekonomist", znači rad sa liderima poput Aleksandra Vučića koji je najpre premijer, a sada i predsednik Srbije. 

Vučić, ministar u vreme Slobodana Miloševića, danas sebe prikazuje kao proevropskog reformatora i kredibilanog ekonomskog menadžera, piše list i dodaje da evropski zvaničnici kažu da nemaju izbora nego da sarađuju sa njim. 

I dok su Evropljani nekad gajili nade da će ovaj region transformisati tokom procesa pristupanja, oni danas svoju veru polažu u trgovinu i investicije. 

Ovonedeljni samit u Trstu ponudio je planove za regionalno zajedničko tržište i evropske fondove za infrastrukturu. Kao i uvek, na rečima je data podrška evropskoj perspektivi Balkanu, ali apetit EU za ostvarivanje političkih promena je izbledeo, navodi "Ekonomist". 

Balkanske države su, kako se kaže, naporni partneri, opterećeni političkim razmiricama, slabim ekonomijama i graničnim sporovima zbog delića vodene površine ili nekog planinskog vrha. 

Ipak, EU ne bi trebalo da odustane od svog neuređenog zadnjeg dvorišta, ako ni zbog čega drugog ono zato što pasivnost donosi rizik, ocenjuje "Ekonomist". 

Balkan

Delovi Balkana su, kako se navodi, već postali rute za krijumčarenje ljudi, droge, oružja u EU, a islamistički ekstremizam pojavio se u delovima Bosne i Kosova. 

U ovom okruženju, cinične igre lokalnih lidera koji često podstiču krize kako bi izigravali mirotvorca, lako bi mogle da izmaknu kontroli. 

U tekstu se navodi i da Evropljani često govore o "zloćudnom" uticaju spoljnih sila, poput Rusije i Turske, na zapadnom Balkanu, ali ekonomske, političke i kulturne veze sa ostatkom Evrope ostavljaju u senci Moskvu, Ankaru i njima slične, dok većina bakanskih lidera zna da nemaju budućnost van EU. 

To, kako se navodi, zahteva dvostruki pristup - veće oslanjanje na vlade koje tolerišu bezakonje ili neliberalizam i obnavljanje posvećenosti proširenju. Ali sve to traži odustajanje od skepticizma koji je posle godina razočaranja pustilo korenje. 

Možda bi, dodaje se, kancelarka Angela Merkel ako pobedi u septembru na izborima u Nemačkoj, mogla da potroši malo diplomatskog kapitala na Balkanu. 

U Trstu se puno govorilo da je Balkan na raskršću, a zapravo je region na beskonačnoj obilaznici neispunjenih obećanja i birokratskog praznog hoda, zaključuje britanski list.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2024 © - vesti online