Turci osvajaju Srbiju - ovog puta bez jatagana
Gde Srbija može da traži šansu za saradnju sa 17. ekonomijom sveta koja je u prvom kvartalu ove godine zabeležila rast privrede od pet odsto u odnosu na isti period prošle godine? Odgovor bi trebalo da dobije na jesen, kada u Srbiju dođe predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, sa čak 150 privrednika.
Gde su mogućnosti Srbije za saradnju sa tako snažnom privredom čiji je ekonomski rast bio veći nego što su imale 23 zemlje Evropske unije? U poslednjih deset godina Turska je utrostručila BDP koji iznosi 861 milijardu dolara, to jest 11.000 dolara po glavi stanovnika. Pozitivni višegodišnji trendovi turskog rasta bili su zaustavljeni 2014. godine zbog rata u regionu, pa je rast bio "skroman", svega tri odsto godišnje.
- Uglavnom su politički signali u Turskoj jako važni za odluku nekog investitora kada se opredeljuje gde će ulagati svoj novac - ukazuje ministar trgovine i turizma Rasim Ljajić, prenosi "Sputnjik".
On ističe da već ima značajnih pomaka kada su u pitanju turske investicije, jer u Srbiji postoji više od 400 turskih privrednih subjekata registrovanih ovde. Kako napominje, nisu to samo velike kompanije, ima tu od malih radnji do fabrika, ali je svakako značajno povećan broj turskih preduzeća nego pre, recimo, tri godine.
- Za dva-tri meseca će početi da radi fabrika u Lazarevcu, verujem i još neke od fabrika koje su u završnoj fazi pregovora. U Lebanu će jedna početi da radi 1. oktobra. Sasvim sigurno ćemo do kraja godine imati skoro 10.000 radnika u turskim kompanijama - kaže ministar, napominjući da je reč uglavnom o tekstilnim pogonima.
Na pitanje u kojoj meri Srbija koristi zajedničko privredno predstavništvo, koje je u okviru trilateralne saradnje Srbije, BiH i Turske krajem prošle godine otvoreno u Istanbulu, Ljajić ističe da je njegovo korišćenje u početnoj fazi, ali da smo trenutno usredsređeni na promociju srpskog turizma.
I napominje: U 2016. godini turski turisti su bili na prvom mestu po dolascima u Beograd, a na trećem po dolascima u Srbiju, tako da očekujemo da će četiri leta dnevno, između Istanbula i Beograda, bezvizni režim koji imamo i dobri politički odnosi, uticati na veći broj dolazaka turskih turista u Srbiju.