Hrvati već strahuju: SAD daje novac Agrokoru
Umesto ruskih banaka poverenik za Agrokor Ante Ramljak odabrao je američki fond rizičnog kapitala.
Sberbanka zasad ne želi da da novac za novi kredit jer smatraju da se omogućava velika zarada fondu koji u kompaniju nije uložio ni kunu, nego je kupio dug po nižoj ceni, dok se njima, koji su Agrokoru pozajmili toliki novac, odbijaju da ispune i logični uslovi.
- Nikada nije svejedno ko daje novac - ističe ekonomski analitičar Luka Brkić.
- Posebno naglašavam taj značaj kvalitetnog garanta, to je država. I Hrvatska je to napravila svojim Leks Agrokorom. Garantuju visoku zaradu, garantuju im prvi naplatni red. Dakle, nije nešto što bi trebalo da se slavi kao posebno povoljan aranžman. On to naprosto nije - kaže on.
S druge strane, Rusi su tražili stručnije ljude u vanrednoj upravi, hteli su da znaju na šta će se trošiti novac, da učestvuju u restruktuiranju, jeftiniji i manji kredit od dogovorenog, kao i prvenstvo naplate njihovog poslednjeg kredita od 100 miliona evra.
Ekonomski analitičar Andrej Grubišić ističe da je američki fond ušao u veliki rizik pa su zato i takvi uslovi.
- Postoji vrlo velika mogućnost da neće dobiti ništa iz ove transakcije. Verovatno to i nije njihov plan. Mislim da bi oni bili jako srećni kada bi zaradili 10 ili 20 odsto na ovoj transakciji, ali nema nikakve garancije da hoće - kaže Grubišić.
Prema ovom dogovoru, Agrokor treba da vrati milijardu i 60 miliona evra najkasnije za tri godine. Sam poverenik Ramljak priznaje da je Konzumu pao promet za više od 10 odsto, a deo stručnjaka smatra kako će biti jako teško vratiti kredit u tom roku. A kada ne budu moguće da svi poverioci naplate, nastaju problemi i moguće tužbe.
- Tada će moći da se potegne neki drugi instrumenti naplate pri čemu će nastati gužve pred golom kada do toga dođe, jer svi se ne mogu naplatiti u potpunosti - ističe Brkić.